| Color | White, Blue, Yellow, Black |
| Max Cutting Length | 3900mm*1950mm |
| Type | Stone Cutting Machine |
| Use | Granite |
| Voltage | 380 V, 220 V |
| Power(W) | 37KW |
| Dimension(L*W*H) | 4100mm*2100mm |
| Weight | 4700 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | Easy To Operate |
| Cutting thickness (max) | 15 mm |
| Core Components | Motor, PLC |
| Packaging Details | OTHERS |
| Delivery Time | 30DAYS |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 SETS ONE YEAR |
| Place of Origin | SHANDONG,CHINA |
| Brand Name | ZSMART |
| Certification | CE |
View Detail Information
Explore similar products
Five Axis Waterjet Stone CNC Engraving/Cutting Machine Core Components Engine
High Precision Multifunctional 5 Axis Waterjet Cutter Custom Granite Marble
ZEUS Five Axis Waterjet Stone CNC Engraving/Cutting Machine Core Bearing Engine
Five Axis Waterjet/Stone CNC Engraving & Cutting Machine with PLC 380V/220V 1
Product Specification
| Color | White, Blue, Yellow, Black | Max Cutting Length | 3900mm*1950mm |
| Type | Stone Cutting Machine | Use | Granite |
| Voltage | 380 V, 220 V | Power(W) | 37KW |
| Dimension(L*W*H) | 4100mm*2100mm | Weight | 4700 kg |
| Warranty | 1 Year | Key Selling Points | Easy To Operate |
| Cutting thickness (max) | 15 mm | Core Components | Motor, PLC |
| Packaging Details | OTHERS | Delivery Time | 30DAYS |
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 SETS ONE YEAR |
| Place of Origin | SHANDONG,CHINA | Brand Name | ZSMART |
| Certification | CE |
The main beam is made of a whole square tube, equipped with linear guide rails, with a stable overall structure and high precision, fundamentally ensuring the precision of equipment cutting.
The edge beam adopts linear guide rails and is equipped with servo motors, which can move forward, backward, left, and right. There are five servo motors to ensure the cutting accuracy and stability of the machine.
The bed is made of heavy-duty square steel welded together, and the entire body is made of stainless steel material, which increases the stability and durability of the machine.
The waterjet cutting head is made of stainless steel material, which has good durability.
If making a rock slab integrated basin, a probe needs to be added to accurately measure the size of the integrated basin and send it back to the computer to generate CAD drawings, improving processing convenience.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller,Trading Company
Year Established:
2017
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; width: 100%; max-width: 100%; overflow-x: hidden; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; width: 100%; max-width: 100%; overflow-x: hidden; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!