| Color | Yellow/Blue Customizable |
| Max Cutting Length | 3000mm Customizable |
| Type | Stone CNC Grinding Machine |
| Use | Granite/Marble/Quartz/Porcelain, etc |
| Voltage | 220v/380v |
| Power(W) | 7.5kw+7.5kw |
| Dimension(L*W*H) | 4700x2600x1800mm(185.04x102.36x70.87in) |
| Weight | 2500 kg(5511.56lb) |
| Warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | High Productivity/Flexible Manufacturing |
| Cutting thickness (max) | 30 mm(1.18in) |
| Machinery Test Report | Not Available |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Core Components | Jiemeikang servo motor /High power tool changing m |
| Packaging Details | OTHERS |
| Delivery Time | 30DAYS |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 SETS ONE YEAR |
| Place of Origin | SHANDONG,CHINA |
| Brand Name | ZSMART |
| Certification | CE |
View Detail Information
Explore similar products
Double Heads Stone Grinding Machine with PLC & Gearbox High Productivity CNC
ZEUS Multifunctional CNC Granite Center 30mm Max Thickness Cutting 3000mm Max
Double head
Dual-Head Stone CNC Grinding Machine Machining Center with Core Components
Product Specification
| Color | Yellow/Blue Customizable | Max Cutting Length | 3000mm Customizable |
| Type | Stone CNC Grinding Machine | Use | Granite/Marble/Quartz/Porcelain, etc |
| Voltage | 220v/380v | Power(W) | 7.5kw+7.5kw |
| Dimension(L*W*H) | 4700x2600x1800mm(185.04x102.36x70.87in) | Weight | 2500 kg(5511.56lb) |
| Warranty | 1 Year | Key Selling Points | High Productivity/Flexible Manufacturing |
| Cutting thickness (max) | 30 mm(1.18in) | Machinery Test Report | Not Available |
| Video outgoing-inspection | Provided | Core Components | Jiemeikang servo motor /High power tool changing m |
| Packaging Details | OTHERS | Delivery Time | 30DAYS |
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 SETS ONE YEAR |
| Place of Origin | SHANDONG,CHINA | Brand Name | ZSMART |
| Certification | CE |
| Type | Stone CNC Grinding Machine | Voltage | 220v/380v |
|---|---|---|---|
| Power | 7.5kw+7.5kw | Weight | 2500 |
| Core components | Jiemeikang servo motor /High power tool changing motor /Xinbao planetary gearbox /Hengda guide rail | ||
Laiyang Zeus machinery co.., LTD. was established in 2006, is a dedicated to stone numerical control processing equipment research, development and production of professional enterprises. The company has a professional research and development, design, production and after-sales service team, insist in the "quality and service for the first" purpose, for the company's products to provide reliable technical support and after-sales service guarantee, from the product appearance, performance, precision to achieve a perfect combination. Through the unremitting efforts of Zeus team, overcome difficulties, products not only sell well in domestic market. but also exported to Europe, the United States, Southeast Asia and other countries. One of the multi-functional cutting and grinding machine, hole machine, 45 degrees back cutting machine by the majority of customers like.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller,Trading Company
Year Established:
2017
Total Annual:
4000000-5000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; width: 100%; max-width: 100%; overflow-x: hidden; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; width: 100%; max-width: 100%; overflow-x: hidden; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!