| Description | PC Card Sockets RoHS |
| Mfr. Part # | N7E50-M516RA-50 |
| Model Number | N7E50-M516RA-50 |
View Detail Information
Explore similar products
High precision connector model JBL JBL-102312862 designed ensuring stable
SOFNG SIM 019B P6 Mini SIM Card Socket SMT Mounting Push Push Normally Closed
Low Profile CompactFlash Type I CF Card Header SMT with Long Guides and Inverse
Product JBL JBL-402013232-A offering transparent design and minimum size for
Product Specification
| Description | PC Card Sockets RoHS | Mfr. Part # | N7E50-M516RA-50 |
| Model Number | N7E50-M516RA-50 |
The 3M CF Card Header, 7E50 Series, is designed for CompactFlash Type II applications, offering long guides for accurate and easy card insertion. This surface mount header features single-row solder tails for automated placement and IR soldering, with polarization options for top or bottom boardmount. It meets CFA standards for compatibility and reliability, and includes a metal brace for stable ejector attachment. Optional features include a 2 mm board standoff, various ejector styles (pre-assembled or separate), and Tape and Reel or Tray packaging for automated assembly. This product is suitable for applications requiring robust and reliable CompactFlash connectivity.
| Specification | Details |
|---|---|
| Physical Insulation | Material: High Temperature Thermoplastic; Flammability: UL 94V-0; Color: Beige |
| Physical Contact | Material: Copper Alloy |
| Contact Plating | Underplating: 2.03 m [80 ] Nickel; Wiping Area: 0.38 m [15 ] or 0.76 m [30 ] Gold; Solder Tails: 3.81m [150 ] Matte Tin or Gold Flash |
| Marking | 3M Logo |
| Electrical Current Rating | 0.5 A |
| Insulation Resistance | 103 at 500 VDC |
| Withstanding Voltage | 500 VAC for 1 minute |
| Environmental Temperature Rating | -40C to +85C |
| Process Rating | Maximum 260C (per J-STD-020C) |
| Moisture Sensitivity Level | 1 (per J-STD-020C) |
| Board Standoff Option | 40 = None; 50 = 2.00 mm [0.079] |
| Plating Options | RA = 0.38 m [15 ] Gold with matte tin tail; RB = 0.76 m [30 ] Gold with matte tin tail; EA = 0.38 m [15 ] Gold with Au Flash tail; EB = 0.76 m [30 ] Gold with Au Flash tail |
| Packaging Options | Blank = Standard White Polystyrene Trays; WF = Tape and Reel (Automated Assembly) |
| Ejector Options | Blank = No Ejector; A = Right Dual Push Ejector; C = Left Dual Push Ejector |
| Pin Function: Detect | 3.50 mm [0.138] (Pins 25, 26) |
| Pin Function: General Use | 4.25 mm [0.167] (All other pins) |
| Pin Function: Power | 5.00 mm [0.197] (Pins 1, 13, 38, 50) |
| Model N7E50-M516XX-40 Dimensions | E: 0.00 [0.000]; F: 6.30 [0.248]; G: 1.40 [0.55]; H: 0.80 [0.031]; K: 2.35 [0.093] |
| Model N7E50-M516XX-50 Dimensions | E: 2.00 [0.079]; F: 8.30 [0.328]; G: 1.40 [0.55]; H: 0.80 [0.031]; K: 4.35 [0.171] |
| Model N7E50-N516XX-40 Dimensions | E: 0.00 [0.000]; F: 6.30 [0.248]; G: 0.80 [0.031]; H: 1.40 [0.055]; K: 3.95 [0.156] |
| Model N7E50-N516XX-50 Dimensions | E: 2.00 [0.079]; F: 8.30 [0.328]; G: 0.80 [0.031]; H: 1.40 [0.055]; K: 5.95 [0.234] |
| Model N7E50-H516XX-50 Dimensions | E: 2.00 [0.079]; F: 7.90 [0.311]; G: 1.40 [0.055]; H: 0.80 [0.031]; K: 4.15 [0.163] |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer
Year Established:
2009
Employee Number:
<300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. is a professional company focus on integrated circuit ic business. Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. will also responsible with exporting and logistic business. there is professional factory Beijing Silk Road which focus on desigining and manufacture. Fou... Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. is a professional company focus on integrated circuit ic business. Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. will also responsible with exporting and logistic business. there is professional factory Beijing Silk Road which focus on desigining and manufacture. Fou...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!