| Operating Temperature | -40℃~+85℃ |
| Card Connection Mode | 自弹式 |
| Height Above Board | 1.85mm |
| Connector Type | 卡座 |
| Card Type | MiniSIM卡 |
| Description | Card Connector MINI SIM Push-Push Surface Mount |
| Mfr. Part # | SIM-019B-P6 |
| Package | SMD |
| Model Number | SIM-019B-P6 |
View Detail Information
Explore similar products
Surface Mount CompactFlash Header with High Temperature Thermoplastic Insulation
High precision connector model JBL JBL-102312862 designed ensuring stable
Low Profile CompactFlash Type I CF Card Header SMT with Long Guides and Inverse
Product JBL JBL-402013232-A offering transparent design and minimum size for
Product Specification
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | Card Connection Mode | 自弹式 |
| Height Above Board | 1.85mm | Connector Type | 卡座 |
| Card Type | MiniSIM卡 | Description | Card Connector MINI SIM Push-Push Surface Mount |
| Mfr. Part # | SIM-019B-P6 | Package | SMD |
| Model Number | SIM-019B-P6 |
This product is a Push-Push/Normally Closed () MINI-SIM Card Socket designed for circuit board mounting. It offers reliable performance with a focus on precision and stability, suitable for environmentally compliant applications (RoHS). The socket is engineered for durability, supporting a significant number of insertion cycles under rated load conditions.
| Specification | Value |
|---|---|
| Model No. | SIM-019B-P6 |
| Initial Contact Resistance | 30m max. |
| Contact Resistance | 100M min. (100V DC) |
| Withstand Voltage | 300V AC for 1min |
| Durable Performance (No Load Cycles) | 8,000 Cycles |
| Durable Performance (Rated Load Cycles) | 6,500 Cycles |
| Rated Load Contact Resistance | 50m max. |
| Insertion Force | 4.0Kgf MAX |
| PIN Assignment (SIM CARD) |
|
Transportation: Avoid direct contact with water, acidic or alkaline chemicals, or environments containing such gases. Prevent slippage, tipping, collision, or extrusion during transport. Maintain moderate temperature (normal temperature 25, humidity within 50%) to prevent material deformation or oxidation.
Disposal: This product is not classified as hazardous waste and can be entrusted to a recycling agent for recycling and processing.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer
Year Established:
2009
Employee Number:
<300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. is a professional company focus on integrated circuit ic business. Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. will also responsible with exporting and logistic business. there is professional factory Beijing Silk Road which focus on desigining and manufacture. Fou... Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. is a professional company focus on integrated circuit ic business. Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. will also responsible with exporting and logistic business. there is professional factory Beijing Silk Road which focus on desigining and manufacture. Fou...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!