| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Product Model | HIMATRIX F2DO1602 F2 DO 16/02 |
| Country of origin | Germany |
| Place of shipment | Xiamen, China |
| Estimated Shipping Size | 25.3x11.6x10cm |
| weight | 2 kg |
| Shipping | TNT, DHL, FedEx, EMS, UPS |
| MOQ | 1 Piece |
| Packaging | Original New Packaging |
| Brand Name | Hima |
| Model Number | HIMATRIX F2DO1602 F2 DO 16/02 |
| Place of Origin | Germany |
View Detail Information
Explore similar products
Hima Z7126 Safety Control Unit with SIL 3 Compliance 128 I/O Channels and 200
F7131 Hima Safety Module with 5 V System Voltage Monitor RS-485 Communication
Hima F3226 Safety Input Module for Safety Instrumented Systems (SIS) in Process
Hima HIMATRIX F3DIO 8/8 01 F3 DIO 8/8 01 Remote I/O module with 8 Digital Inputs
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Product Model | HIMATRIX F2DO1602 F2 DO 16/02 | Country of origin | Germany |
| Place of shipment | Xiamen, China | Estimated Shipping Size | 25.3x11.6x10cm |
| weight | 2 kg | Shipping | TNT, DHL, FedEx, EMS, UPS |
| MOQ | 1 Piece | Packaging | Original New Packaging |
| Brand Name | Hima | Model Number | HIMATRIX F2DO1602 F2 DO 16/02 |
| Place of Origin | Germany | ||
| High Light | 16 Relay Outputs Hima Safety-Related Remote I/O Module ,SIL 3 / Cat. 4 / PL e Compliance HIMATRIX F2DO1602 ,24 VDC Operating Voltage F2 DO 16/02 | ||
| Response Time | ≥ 10 ms |
| Ethernet Interfaces | 2 x RJ-45, 10BASE-T/100BASE-Tx with integrated switch |
| Operating Voltage | 24 VDC, -15...+20 %, rPP ≤ 15 % |
| Current Input | max. 0.6 A |
| Fuse (External) | 10 A time-lag (T) |
| Back-up Battery | None |
| Operating Temperature | 0...+60 °C |
| Storage Temperature | -40...+85 °C |
| EMERGENCY STOP Systems | Safety Shutdown Circuits |
|---|---|
| Monitoring and controlling safety valves, pumps, or motors | Redundant safety applications in chemical, oil & gas, or power plants |
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!