| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Brand | VIBRO METER |
| Part number | VM600 ABE040 204-040-100-011 |
| Description | System Rack |
| Place of shipment | Xiamen, China |
| Estimated Shipping Size | 22cm x 11.5cm x 7.5cm |
| weight | 2 kg |
| MOQ | 1 Piece |
| Packaging | Original New Packaging |
| Brand Name | VIBRO METER |
| Model Number | VM600 ABE040 204-040-100-011 |
| Place of Origin | USA |
View Detail Information
Explore similar products
VIBRO METER VM600 CPUM 200-595-041-113 CPU Card with High Processing Speed
Vibro Meter UVC752 204-752-000-014S Vibration Processor Module for Real-Time
VIBRO METER VM600 MPC4 200-510-070-113 Machinery Protection Card with 4 Dynamic
VIBRO METER IQS452 204-452-000-221 Proximity Transducer and Signal Conditioner
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Brand | VIBRO METER | Part number | VM600 ABE040 204-040-100-011 |
| Description | System Rack | Place of shipment | Xiamen, China |
| Estimated Shipping Size | 22cm x 11.5cm x 7.5cm | weight | 2 kg |
| MOQ | 1 Piece | Packaging | Original New Packaging |
| Brand Name | VIBRO METER | Model Number | VM600 ABE040 204-040-100-011 |
| Place of Origin | USA | ||
| High Light | 6U Height System Rack ,15 Slot Capacity VM600 ABE040 Rack ,Integrated VME Backplane Rack | ||
The VM600Mk2 / VM600 ABE040 and ABE042 system racks are engineered to house hardware for the VM600 series of machinery protection and condition monitoring systems.
Two versions are available: the ABE040 and the ABE042, which differ only in the position of their mounting brackets. Both racks have a standard height of 6U and provide space for up to 15 single-width modules (card pairs), or a combination of single- and multiple-width modules. These racks are ideal for industrial environments where equipment must be permanently installed in 19″ cabinets or panels, with different versions supporting flexible mounting options for various markets and applications.
The racks feature an integrated VME backplane that handles all electrical interconnections between installed VM600 modules, including power supply, signal processing, I/O, relay, and CPU "rack controller" modules. A power supply check relay at the rear of the rack indicates the operational status of the installed RPS6U power supplies.
One or two RPS6U rack power supplies can be installed. A single 330 W power supply is sufficient for a full rack of modules at operating temperatures up to 50 °C (122 °F). Two power supplies can provide redundancy or extended power capacity for a wider range of environmental conditions.
| Operating Temperature Range | -25°C to +65°C |
| Storage Temperature Range | -40°C to +85°C |
| Humidity | 0-95% |
| Input Voltage | 48V DC |
| Module Capacity | Up to 15 slot modules |
| Rack Dimensions | 19 inch rack width, compliant with industry standards |
Automation parts. Zero stress. Global reach.
Looking for a supplier that won't let you down? You've found us. At Amikon, we keep your machinery running and your business growing.
PLC (Programmable Logic Controllers)
DCS (Distributed Control Systems)
TSI (Turbine Supervisory Instrumentation)
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!