| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Place of shipment | Xiamen, China |
| Manufacturer | ICS triplex |
| Self-test interval | <30 minutes |
| Maximum voltage without damage | –1 V to +60 Vdc |
| Maximum Field Voltage Slew Rate | 150 V/s |
| Output off resistance (effective leakage) | 50 KΩ |
| Current monitoring accuracy | ± 10 mA |
| Warranty | 365 Days |
| Brand Name | ICS triplex |
| Model Number | T9451 |
| Place of Origin | USA |
View Detail Information
Explore similar products
T8311 ICS triplex Trusted TMR Expander Interface with Fault-Tolerant Design
T3420A ICS Triplex Analog Input Module with 16-bit ADC, Hot Replaceable Design
T3419 ICS Triplex Digital Input Module for TMR-based Safety Systems in
ICS Triplex T8480 Trusted TMR Analogue Output Module with 40 TMR Channels, 2500V
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Place of shipment | Xiamen, China | Manufacturer | ICS triplex |
| Self-test interval | <30 minutes | Maximum voltage without damage | –1 V to +60 Vdc |
| Maximum Field Voltage Slew Rate | 150 V/s | Output off resistance (effective leakage) | 50 KΩ |
| Current monitoring accuracy | ± 10 mA | Warranty | 365 Days |
| Brand Name | ICS triplex | Model Number | T9451 |
| Place of Origin | USA | ||
| High Light | 1 A continuous output Digital Output Module ,50 KΩ output off resistance ICS Triplex Module ,150 V/s maximum slew rate T9451 Module | ||
| Product Model | T9451 |
| Product Type | Digital output module |
| Country of Origin | USA |
| Shipping Location | Xiamen, China |
| Shipping Dimensions | 4×12.3×16.2 cm |
| Manufacturer | ICS Triplex |
| Weight | 0.36 kg |
| Self-test Interval | <30 minutes |
| Voltage Redundant | +24 Vdc nominal; 18 Vdc to 32 Vdc |
| Module Power Dissipation | 3.0 W (10.2 BTU/hr.) |
| Maximum Voltage Without Damage | -1 V to +60 Vdc |
| Operating Field Supply Voltage | 18 Vdc to 32 Vdc |
| Maximum Field Voltage Slew Rate | 150 V/s |
| Output Current | 1 A continuous for each channel |
| Maximum Voltage Drop | 1 Vdc |
| Maximum De-energised Output Voltage Slew Rate | 12 V/ms |
| Maximum Energised Output Current Slew Rate | 0.9 A/ms |
| Output Off Resistance (Effective Leakage) | 50 KΩ |
| Voltage Monitoring Accuracy | ± 0.5 V |
| Current Monitoring Accuracy | ± 10 mA |
| Surge Protection | 2 A for up to 50 ms |
Maintaining legacy automation systems presents significant challenges with discontinued parts, extended lead times, and constant downtime risks.
At Amikon, we stabilize your supply chain with specialized expertise in TSI (Turbine Supervisory Instrumentation), PLC, and DCS components. Our focus extends beyond product delivery to ensuring your machinery remains operational and efficient without excessive costs for obsolete equipment.
Your return on investment is our primary success metric.
| ICS Triplex | ICS Triplex |
|---|---|
| T8270 | T9402 |
| T9431 | T8442 |
| T8830C | T8480 |
| T8850C | T8311 |
| T8151 | T3420A |
| T8310C | T8151B |
| T9851 | T8461 |
| T8830 | T9852 |
| T8850 | TC-306-02-2M5 |
| T8310 | T7411 |
| T8431C | T3401 |
| T8800 | T3480 |
| T8122 | T9802 |
| T8431 | T3419 |
| T7481A | T9300 |
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!