China SEMIKRON SKKT280/20E H4 Thyristor Module 2100V 280A Dual SCR Power Module
  1. China SEMIKRON SKKT280/20E H4 Thyristor Module 2100V 280A Dual SCR Power Module
  2. China SEMIKRON SKKT280/20E H4 Thyristor Module 2100V 280A Dual SCR Power Module
SEMIKRON SKKT280/20E H4 Thyristor Module 2100V 280A Dual SCR Power Module
Packaging Details New original box
Average conduction current 280 A (Tc = 85°C)
RMS conduction current; Approximately 440-460 A
Surge current About 6000 A (50Hz half wave)
Gate trigger current 150–200 mA
Gate trigger voltage 2–3 V
Maintain current 150–300 mA
Brand Name SEMIKRON
Model Number SKKT280/20E
Place of Origin Germany
Product Specification
Packaging Details New original box Average conduction current 280 A (Tc = 85°C)
RMS conduction current; Approximately 440-460 A Surge current About 6000 A (50Hz half wave)
Gate trigger current 150–200 mA Gate trigger voltage 2–3 V
Maintain current 150–300 mA Brand Name SEMIKRON
Model Number SKKT280/20E Place of Origin Germany
Key Specifications
Voltage Rating 2100V Maximum
Current Capacity 280A Continuous (at 79°C case temperature)
Temperature Range -40°C to 125°C (junction and storage)
Surge Overload Capacity 8500A for 10ms at 25°C
Insulation Voltage 4800V AC for 1s