| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Continuous Current(A) | about 430mA-2500mA |
| Efficiency | 73% |
| Speed(RPM) | 2rpm-100rpm |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Protect Feature | Explosion-Proof |
| Torque | 1-30kgf.cm, 80/95/100/90(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Geared motor model | FT-65SGM390-Chamfered |
| Gear box size | 65*38mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 2rpm-100rpm |
| Rotating speed | 10000/6000/6000/7500(rpm) |
| Rated voltage | 6v/12v/24v |
| Current | 400/180/80/100(mA) |
| Output | 15/10.2/10.32/12.96(w) |
| Name | DC Worm Gear Motor |
| Model Number | FT-65SGM390-97K |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
Customized High Torque High Power FT-65SGM390 6v 8v 12v 24V DC Worm Gear Motor
FT-65SGM390 8v 7.4v Worm Gear Motor for Home Appliance Smart Lock
Factory Custom FT-63SGM190 8v12v 24v High Torque Slow Speed DC Worm Gear Motor
Customized 58SGM545 Big Torque Slow Speed 1-470rpm Worm Gear Motor for Home
Product Specification
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied | Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Continuous Current(A) | about 430mA-2500mA | Efficiency | 73% |
| Speed(RPM) | 2rpm-100rpm | Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet | Protect Feature | Explosion-Proof |
| Torque | 1-30kgf.cm, 80/95/100/90(g.cm) | Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home | Geared motor model | FT-65SGM390-Chamfered |
| Gear box size | 65*38mm | Voltage | 1-24V |
| Speed | 2rpm-100rpm | Rotating speed | 10000/6000/6000/7500(rpm) |
| Rated voltage | 6v/12v/24v | Current | 400/180/80/100(mA) |
| Output | 15/10.2/10.32/12.96(w) | Name | DC Worm Gear Motor |
| Model Number | FT-65SGM390-97K | Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China | Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| High Light | 24v dc worm gear motor ,24v worm gear dc motor ,brush dc worm gear motor | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!