| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Continuous Current(A) | about 110mA-550mA |
| Efficiency | 73% |
| Rated Power | 1-48w |
| Rated voltage | 8v, 6v/12v/24v |
| Speed Rpm | 60rpm |
| Torque | 1-150kgf.cm, 40/45/50/45(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Geared motor model | FT-63SGM190 |
| Gear box size | 68*38mm |
| Speed | 2rpm-200rpm |
| Rotating speed | 10000/6000/6000/7500(rpm) |
| Current | 400/180/80/100(mA) |
| Output | 15/10.2/10.32/12.96(w) |
| Name | DC Worm Gear Motor |
| Model Number | FT-63SGM190 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
FT-65SGM390 Worm Geared Motor 24V 12V DC Gear Motor for Intelligence Door Lock
Customized High Torque High Power FT-65SGM390 6v 8v 12v 24V DC Worm Gear Motor
FT-65SGM390 8v 7.4v Worm Gear Motor for Home Appliance Smart Lock
Customized 58SGM545 Big Torque Slow Speed 1-470rpm Worm Gear Motor for Home
Product Specification
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied | Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Continuous Current(A) | about 110mA-550mA | Efficiency | 73% |
| Rated Power | 1-48w | Rated voltage | 8v, 6v/12v/24v |
| Speed Rpm | 60rpm | Torque | 1-150kgf.cm, 40/45/50/45(g.cm) |
| Type | Gear Motor | Usage | Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Geared motor model | FT-63SGM190 | Gear box size | 68*38mm |
| Speed | 2rpm-200rpm | Rotating speed | 10000/6000/6000/7500(rpm) |
| Current | 400/180/80/100(mA) | Output | 15/10.2/10.32/12.96(w) |
| Name | DC Worm Gear Motor | Model Number | FT-63SGM190 |
| Brand Name | FUTENG | Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 | ||
| High Light | custom dc worm gear motor ,custom worm gear dc motor ,24v dc worm gear motor | ||
|
Gearbox Data:
|
|
|
|
Gear stages
|
3
|
|
|
Reduction ratio (K)
|
118
|
|
|
Gear box length L(mm)
|
63
|
|
|
Rated torque (kg·cm)
|
4
|
|
|
Instant torque (kg·cm)
|
22
|
|
|
Gearbox efficiency (%)
|
73%
|
|
|
Motor Data
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
|
No Load
|
|
Load
|
|
|
|
Stall
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
Rated Voltage
|
Speed
|
Current
|
Speed
|
Current
|
Output
|
Torque
|
Current
|
Torque
|
|||||||||
|
|
V
|
(rpm)
|
(mA)
|
(rpm)
|
(mA)
|
(w)
|
(g·cm)
|
(mA)
|
(g·cm)
|
|||||||||
|
FT-190
|
6
|
10000
|
400
|
8400
|
2500
|
15
|
40
|
8800
|
210
|
|||||||||
|
FT-190
|
12
|
6000
|
180
|
5000
|
850
|
10.2
|
45
|
2700
|
280
|
|||||||||
|
FT-190
|
24
|
6000
|
80
|
5000
|
430
|
10.32
|
50
|
1500
|
280
|
|||||||||
|
FT-190
|
24
|
7500
|
100
|
6300
|
540
|
12.96
|
45
|
1800
|
300
|
|||||||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!