Products
Manufacturer of a wide range of products which include FT-2418 High Torque Brushless DC Motor 12V 24V Permanent Magnet Electric Motor,FT-2410 BL Motor 6500rpm High Torque 12V Brushless Motor DC Motor,FT-58SGM545 5RPM DC Worm Gear ...
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | High Torque Brushless DC Motor |
| Motor Type | FT-2418 |
| Motor Size | 27*18mm |
| Rated Voltage | 12v 24v other can be customized |
| Rated Speed RPM | 2000-22000 RPM |
| Rated Torque | 0.1-1800gf.cm other can be customized |
| Stall Torque | 0.2-2800gf.cm other can be customized |
| Power | 1w 3w 5w 6w 10w 15w other can be customized |
| Output Shaft | D -Cut,Round other can be customized |
| Construction | Permanent Magnet |
| Samples | 1-100 Pieces |
| MOQ | 1000 Pieces |
| Brand Name | FUTENG |
| Model Number | FT-2418 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | High Torque 12V Brushless Motor |
| Motor Type | FT-2410 |
| Motor Size | 27*10mm |
| Rated Voltage | 12v 24v other can be customized |
| Rated Speed RPM | 2000-22000 RPM |
| Rated Torque | 0.1-1800gf.cm other can be customized |
| Stall Torque | 0.2-2800gf.cm other can be customized |
| Power | 1w 3w 5w 6w 10w 15w other can be customized |
| Output Shaft | D -Cut,Round other can be customized |
| Construction | Permanent Magnet |
| Samples | 1-100 Pieces |
| MOQ | 1000 Pieces |
| Brand Name | FUTENG |
| Model Number | FT-2410 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 430mA-2500mA |
| Efficiency | 48%-80% |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Torque | 1-100kgf.cm, 220/280/280/260(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-58SGM545 |
| Gear box size | 58*40.1mm |
| Rotating speed | 4000/6000/6000/9000(rpm) |
| Rated voltage | 6v/12v/24v |
| Current | 500/350/170/200(mA) |
| Output | 9.7/44.4/10.8/18.5(w) |
| Name | DC Worm Gear Motor |
| Model Number | FT-58SGM545 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 110mA-550mA |
| Efficiency | 53-85% |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Torque | 1-180kgf.cm, 130/300/90/130(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-58SGM31ZY |
| Gear box size | 58*40.1mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 2rpm-600rpm |
| Rotating speed | 5500/9000/3500/5500(rpm) |
| Current | 180/300/100/160(mA) |
| Output | 5.5/21/2.5/5.6(w) |
| Model Number | FT-58SGM31ZY |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 110mA-5500mA |
| Efficiency | 45-95% |
| Speed(RPM) | 60rpm |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Torque | 1-30kgf.cm, 40/45/50/45(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-63SGM190 |
| Gear box size | 68*38mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 60rpm |
| Rotating speed | 60-11000(rpm) |
| Current | 400/180/80/100(mA) |
| Output | 15/10.2/10.32/12.96(w) |
| Name | DC Worm Gear Motor |
| Model Number | FT-63SGM190 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 110mA-550mA |
| Efficiency | 65%-73% |
| Speed(RPM) | 2rpm-600rpm |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Protect Feature | Explosion-Proof |
| Torque | 1-68kgf.cm, 20/28/21/27(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-46SGM370 |
| Gear box size | 46*32mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 2rpm-600rpm |
| DC gear motors are widely used | Robots, electronic locks, public bicycle locks, relays |
| Rotating speed | 5000/12000/6000/9000(rpm) |
| Rated voltage | 6v/12v/24v |
| Current | 45/90/21/43(mA) |
| Output | 0.88/2.96/1.12/2.2(w) |
| Name | 12V DC Motor High Torque 1000 Rpm |
| Model Number | FT-46SGM370 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 110mA-550mA |
| Efficiency | 53-85% |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Torque | 1-180kgf.cm, 130/300/90/130(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-58SGM31ZY |
| Gear box size | 58*40.1mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 1rpm-600rpm |
| Rotating speed | 5500/9000/3500/5500(rpm) |
| Current | 180/300/100/160(mA) |
| Output | 5.5/21/2.5/5.6(w) |
| Name | DC Worm Gear Motor |
| Model Number | FT-58SGM31ZY |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 110mA-5500mA |
| Efficiency | 65%-85% |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Torque | 1-38kgf.cm, 20/28/21/27(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-46SGM370 |
| Gear box size | 46*32mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 1rpm-600rpm |
| Rotating speed | 5000/12000/6000/9000(rpm) |
| Current | 45/90/21/43(mA) |
| Output | 0.88/2.96/1.12/2.2(w) |
| Name | Self Locking DC Motor |
| Model Number | FT-46SGM370 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 430mA-2500mA |
| Efficiency | 48%-95% |
| Speed(RPM) | 1rpm-600rpm |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Protect Feature | Explosion-Proof |
| Torque | 1-80kfg.cm, 220/280/280/260(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-58SGM545 |
| Gear box size | 58*40.1mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 1rpm-600rpm |
| DC gear motors are widely used | Robots, electronic locks, public bicycle locks, relays |
| Rotating speed | 4000/6000/6000/9000(rpm) |
| Rated voltage | 6v/12v/24v |
| Current | 500/350/170/200(mA) |
| Output | 9.7/44.4/10.8/18.5(w) |
| Name | DC Worm Gear Motor |
| Model Number | FT-58SGM545 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | High Torque Slow Speed DC Motor |
| Continuous Current(A) | 30mA-5500mA |
| Efficiency | 73-95% |
| Speed(RPM) | 2rpm-200rpm |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Protect Feature | Explosion-Proof |
| Torque | 1-150kgf.cm, 80/95/100/90(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-65SGM390 |
| Gear box size | 65*38mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 2rpm-200rpm |
| DC gear motors are widely used | Robots, electronic locks, public bicycle locks, relays |
| Rotating speed | 10000/6000/6000/7500(rpm) |
| Rated voltage | 6v/12v/24v |
| Current | 400/180/80/100(mA) |
| Output | 15/10.2/10.32/12.96(w) |
| Model Number | FT-65SGM390-Chamfered |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!