| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | 1-25A |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Rated voltage | 3-24v |
| Torque | 50-1200g |
| Type | Micro Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Motor type | FT-775 |
| Application | Home Applicance |
| Size | 66X42mm |
| Diameter | 42mm |
| Shaft diameter | 8MM-D |
| Typical Applications | Automotive Product |
| Rated Speed | 2800rpm/3400rpm/4500rpm-21000rpm |
| Feature | High Efficiency |
| Model Number | FT-775 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
Custom 3-24V DC Motor 32.8mm 2500-10000 Rpm FT-520 Micro DC Motor for LCD
Customized DC3-12V High Speed 2500-28000rpm Big Torque Strong Magnetism 130
High Speed 2500-3500RPM DC12V Baleno Motor for Air Coolers and Stand Fans
High Speed 100% Copper Baleno Motor 12V Baleno Motor
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | 1-25A | Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet | Rated voltage | 3-24v |
| Torque | 50-1200g | Type | Micro Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home | Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Motor type | FT-775 | Application | Home Applicance |
| Size | 66X42mm | Diameter | 42mm |
| Shaft diameter | 8MM-D | Typical Applications | Automotive Product |
| Rated Speed | 2800rpm/3400rpm/4500rpm-21000rpm | Feature | High Efficiency |
| Model Number | FT-775 | Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China | Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| High Light | High Torque High Speed DC Motor 2500rpm ,High Torque High Speed Electric Motor ,RS 775 Electric Brushed Motor | ||
Customized High Torque High Speed 2500-22000RPM DC 3-48V RS 775 Electric Brushed Motor
Parameter introduction
Strong power, economical and applicable, long life, low noise
Product Name: 775 Micro DC Motor
Rated voltage: 3-48V
Rated power: 15W-240W
Stall torque: 0.2NM-0.8NM
Rated speed: 2500-22000RPM
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Our DC Motor Advantages
Low-noise motor matches high-quality products
Reduce power consumption, stable operation
20 decibels (almost inaudible) -30 decibels (whispering)
-40 decibels (indoor whispers)-50 decibels (normal conversation)
-60 decibels (telephone ringing)-70 decibels (busy streets)
1. Strictly select brand bearings
Custom brand bearings to ensure quality
Reduced motor noise, improve service life
2. Choose high-strength and considerate
Use high-quality steel to reduce motor loss
3. Pure copper wire winding
High-quality pure copper wire, made by automatic winding machine
4. Commutator
Refined and refined turning technology, slow down sparks and noise
5. Moving parallel
Reduce motor vibration, reduce motor noise
6. High-performance magnetic tiles
Increase motor torque and power
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!