| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | 0.1-5A |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Rated Power | 1-50w, 0.3-138w |
| Rated voltage | 3-24v |
| Speed Rpm | 2500-15000rpm |
| Torque | 1-500gf.cm |
| Type | Micro Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Application | Automatic Product |
| Voltage | 3-24V |
| Function | Automatic Control |
| Shaft type | OEM Shaft |
| Brush Type | Cabon Brush |
| Rated current | 0.4-2.1A |
| Rated torque | 10g.cm-300g.cm |
| Customized | Accepted |
| Name | DC Electric Motors |
| Model Number | FT-500 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
Custom 3-24V DC Motor 32.8mm 2500-10000 Rpm FT-520 Micro DC Motor for LCD
Customized DC3-12V High Speed 2500-28000rpm Big Torque Strong Magnetism 130
High Speed 2500-3500RPM DC12V Baleno Motor for Air Coolers and Stand Fans
High Speed 100% Copper Baleno Motor 12V Baleno Motor
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | 0.1-5A | Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet | Rated Power | 1-50w, 0.3-138w |
| Rated voltage | 3-24v | Speed Rpm | 2500-15000rpm |
| Torque | 1-500gf.cm | Type | Micro Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home | Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Application | Automatic Product | Voltage | 3-24V |
| Function | Automatic Control | Shaft type | OEM Shaft |
| Brush Type | Cabon Brush | Rated current | 0.4-2.1A |
| Rated torque | 10g.cm-300g.cm | Customized | Accepted |
| Name | DC Electric Motors | Model Number | FT-500 |
| Brand Name | FUTENG | Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 | ||
| High Light | FT-500 24V DC Motor High Speed ,24V DC Electric Motors ,Intelligent Soap Dispenser Motor | ||
Customized FT-500 DC 3-24V High Speed 2500-15000RPM Intelligent Soap Dispenser Motors
Motor features: stable performance, low noise, torque
motor uses: Electric Hand Sanitizer Machine, smart small appliances, portable juicer, electric toys.
![]()
![]()
![]()
Customized Packing & Standard Export Carton
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!