| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | Direct Current Electric Motor |
| Continuous Current(A) | about 1150mA |
| Efficiency | 48%-81% |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-520 |
| Gear box size | 32.8mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 2000rpm-15000rpm |
| Rotating speed | 3500/4000(rpm) |
| Current | 18/22(mA) |
| Output | 0.75/0.69(w) |
| Model Number | FT-520 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
Custom 3-24V DC Motor 32.8mm 2500-10000 Rpm FT-520 Micro DC Motor for LCD
Customized DC3-12V High Speed 2500-28000rpm Big Torque Strong Magnetism 130
High Speed 2500-3500RPM DC12V Baleno Motor for Air Coolers and Stand Fans
High Speed 100% Copper Baleno Motor 12V Baleno Motor
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | Direct Current Electric Motor | Continuous Current(A) | about 1150mA |
| Efficiency | 48%-81% | Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet | Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home | Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-520 | Gear box size | 32.8mm |
| Voltage | 1-24V | Speed | 2000rpm-15000rpm |
| Rotating speed | 3500/4000(rpm) | Current | 18/22(mA) |
| Output | 0.75/0.69(w) | Model Number | FT-520 |
| Brand Name | FUTENG | Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 | ||
| High Light | High Speed Electric Motor 12V ,8000 Rpm Electric Motor ,24V Direct Current Electric Motor | ||
|
Motor Data
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
|
No Load
|
|
Load
|
|
|
|
Stall
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
Rated Voltage
|
Speed
|
Current
|
Speed
|
Current
|
Output
|
Torque
|
Current
|
Torque
|
|||||||||
|
|
V
|
(rpm)
|
(mA)
|
(rpm)
|
(mA)
|
(w)
|
(g·cm)
|
(mA)
|
(g·cm)
|
|||||||||
|
FT-520-11640
|
12
|
3500
|
18
|
2942
|
95
|
0.75
|
20
|
460
|
134
|
|||||||||
|
FT-520-12570
|
12
|
4000
|
22
|
3225
|
96
|
0.69
|
18
|
380
|
100
|
|||||||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!