China FT-12FGMN10 Flat Gear Motor 5V 6V 12V 24V Slow Speed High Torque Motor
  1. China FT-12FGMN10 Flat Gear Motor 5V 6V 12V 24V Slow Speed High Torque Motor
  2. China FT-12FGMN10 Flat Gear Motor 5V 6V 12V 24V Slow Speed High Torque Motor
  3. China FT-12FGMN10 Flat Gear Motor 5V 6V 12V 24V Slow Speed High Torque Motor
  4. China FT-12FGMN10 Flat Gear Motor 5V 6V 12V 24V Slow Speed High Torque Motor
  5. China FT-12FGMN10 Flat Gear Motor 5V 6V 12V 24V Slow Speed High Torque Motor
FT-12FGMN10 Flat Gear Motor 5V 6V 12V 24V Slow Speed High Torque Motor
  1. MOQ: 1000 Pieces
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability 8000 0000
Delivery Time 15-30 days/Negotiable
Packaging Details Standard Export Carton & Customzied
Name Flat Gear Motor
Motor Type FT-12FGMN10
Gear Box Size 12*10MM
Rated Voltage 3.7v 6v12v 24v other can be customized
Rated Speed 2-500 RPM
Rated Torque 0.5-20kgf.cm other can be customized
Stall Torque 1-30kgf.cm other can be customized
Power 1w 3w 5w 6w 10w 15w other can be customized
Output Shaft D -Cut,Round other can be customized
Samples 1-100 Pieces
Gearbox Efficier 65% 73% 81%
MOQ 1000 Pieces
Brand Name FUTENG
Model Number FT-12FGMN10
Certification CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram Supply Ability 8000 0000
Delivery Time 15-30 days/Negotiable Packaging Details Standard Export Carton & Customzied
Name Flat Gear Motor Motor Type FT-12FGMN10
Gear Box Size 12*10MM Rated Voltage 3.7v 6v12v 24v other can be customized
Rated Speed 2-500 RPM Rated Torque 0.5-20kgf.cm other can be customized
Stall Torque 1-30kgf.cm other can be customized Power 1w 3w 5w 6w 10w 15w other can be customized
Output Shaft D -Cut,Round other can be customized Samples 1-100 Pieces
MOQ 1000 Pieces Brand Name FUTENG
Model Number FT-12FGMN10 Certification CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949
Place of Origin China
High Light FT-12FGMN10 Flat Gear MotorFlat Gear Motor 6V24V Slow Speed High Torque Motor
Brand
Futeng /Customer’s Brand
Model
FT-12FGMN10
Name
DC Spur Geared Motor
Voltage
12V / 24V/3-24 Can Be Customized
Power
1/2/3/5W/ Can Be Customized
No-load Speed
5-570RPMCan Be Customized
No-load Current
20-100mA Can Be Customized
Shaft Diameter
Ф2.5MM Can Be Customized
Maximum Torque
0.5KG.CM
Weight
30g(APPROX)
Whether to adjust the speed
Yes
Whether forward or reverse
Yes
Product Feature:
Product Advantages
Features: Small size, high strength, low noise long life
Function: Provide lower speed, larger torque.
Advantage: Simplify space, increase torque, reduce speed rpm.
Important Notes
1. Motors are not allowed to be used beyond the limit of stall torque.
2. Please choose the power supply (DC: 12V/24V) reasonably according to the input voltage of the product.
4. It is recommended to refer to the rated torque when selecting the model.
5. Damage to the internal components may occur when approaching/exceeding the limit of stall torque.
6. Reducing the motor speed will in a decrease in output torque.
Standard Export Carton & Shipping time:
DHL: 3-5 working days ;
UPS: 5-7 working days;
TNT: 5-7 working days;
 FedEx: 7-9 working days;
EMS: 12-15 working days; China
Post: Depends on ship to which country;
Sea: Depends on ship to which country
FAQ
Q:1.What kind of motors you can provide?
A: For now, we mainly provide permanent magnet brushed dc motors (including vibration motors, low voltage dc motors and high voltage dc motors) with diameter range in 6~80mm and also Dia10~80mm size gear motors.