| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 100,000 pcs per month |
| Delivery Time | 15 days fresh products after order confirmation. |
| Packaging Details | Standard carton packing, foam board inside for protection. |
| Product | Direct Drive Blower Motor |
| Frame | Nema 48 |
| Motor Type | Permanent Split Capacitor |
| Supply Voltage | 115V |
| Enclosure Type | OAO (Open Air Over) |
| Supply Frequency | 60Hz |
| Thermal Overload | Equipped with an Automatic Thermal Overload |
| Current | 4.3A |
| Phase | Single Phase |
| Output HP | 1/4HP |
| Shaft Flats | One flat |
| Rated Speed | 1075RPM/3SPD |
| Mounting Orientation | All angle |
| Capacitor | 7.5uF/370V |
| Mounting | Stud Mounting All Angel |
| Shaft Length | 6" / 152mm |
| Insulation Class | Class B |
| Shaft Diameter | 1/2" / 12.7mm |
| Bearings | Ball Bearing |
| Flat Length | 4.6" / 117mm |
| Max. Ambient Temperature | 40℃/104℉ |
| Lead Length | 23" / 584mm |
| Rotation | Reversible |
| Brand Name | trusTec |
| Model Number | CTM5-583 |
| Certification | CE、UL529388 |
| Place of Origin | Changzhou, China |
View Detail Information
Explore similar products
3.3 Inch AC Blower Motor - 1/50HP 115/230V 60HZ 1550RPM
48 Frame Blower Motor - 1/4HP 115V 60HZ 1075RPM/3SPD
3.3Inch AC Blower Motor - 1/20HP 115/230V 60HZ 1550RPM
48 Frame Blower Fan Motor - 1/6HP 220V 60HZ 850/700RPM
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 100,000 pcs per month |
| Delivery Time | 15 days fresh products after order confirmation. | Packaging Details | Standard carton packing, foam board inside for protection. |
| Product | Direct Drive Blower Motor | Frame | Nema 48 |
| Motor Type | Permanent Split Capacitor | Supply Voltage | 115V |
| Enclosure Type | OAO (Open Air Over) | Supply Frequency | 60Hz |
| Thermal Overload | Equipped with an Automatic Thermal Overload | Current | 4.3A |
| Phase | Single Phase | Output HP | 1/4HP |
| Shaft Flats | One flat | Rated Speed | 1075RPM/3SPD |
| Mounting Orientation | All angle | Capacitor | 7.5uF/370V |
| Mounting | Stud Mounting All Angel | Shaft Length | 6" / 152mm |
| Insulation Class | Class B | Shaft Diameter | 1/2" / 12.7mm |
| Bearings | Ball Bearing | Flat Length | 4.6" / 117mm |
| Max. Ambient Temperature | 40℃/104℉ | Lead Length | 23" / 584mm |
| Rotation | Reversible | Brand Name | trusTec |
| Model Number | CTM5-583 | Certification | CE、UL529388 |
| Place of Origin | Changzhou, China | ||
| High Light | 115V Direct Drive Blower Motor ,3SPD Direct Drive Blower Motor ,1/4HP Direct Drive Blower Motor | ||
Cross Reference
| TRUSTEC | DESCRIPTION | CENTURY/ AO SMITH | FASCO | GE/GENTEQ | US MOTORS/ EMERSON | WAGNER | YORK SOURCE | MARATHON | MARS | NORDYNE/ PARTNERS CHOICE | PACKARD | RHEEM/RUUD PROTECH |
| CTM5-583 | 1/4HP 115V 1075/3 RPM | FDL1026 | D721 | 3583 | 1863 | WG840583 | S1-FHM3583 | 10583 | 01-0169 | 43583 | W51-14BAA3-01 | |
| CTM5-585 | 1/3HP 115V 1075/3 RPM | FDL1036 | D701 | 3585 | 1864 | WG840585 | S1-FHM3585 | X002 | 10585 | 01-0170 | 43585 | W51-13BAA3-01 |
| CTM5-587 | 1/2HP 115V 1075/3 RPM | FDL1056 | D701 | 3587 | 1865 | WG840587 | S1-FHM3587 | X004 | 10587 | 01-0171 | 43587 | W51-12BAA3-01 |
| CTM5-589 | 3/4HP 115V 1075/3 RPM | DL1076 | D278 | 3589 | 8904 | WG840589 | S1-FHM3589 | X009 | 10589 | 01-0172 | 43589 | W51-34BAA3-01 |
| CTM5-584 | 1/4HP 208-230V 1075/3 RPM | D1026 | D727 | 3584 | 1971 | WG840584 | S1-FHM3584 | X001 | 10584 | 01-0173 | 43584 | W51-14BJA3-01 |
| CTM5-586 | 1/3HP 208-230V 1075/3 RPM | FD1036 | D923 | 3586 | 1972 | WG840586 | S1-FHM3586 | X003 | 10586 | 01-0174 | 43586 | W51-13BJA3-01 |
| CTM5-588 | 1/2HP 208-230V 1075/3 RPM | FD1056 | D703 | 3588 | 1973 | WG840588 | S1-FHM3588 | X005 | 10588 | 01-0175 | 43588 | W51-12BJA3-01 |
| CTM5-590 | 3/4HP 208-230V 1075/3 RPM | D1076 | D729 | 3590 | 8905 | WG840590 | S1-FHM3590 | X010 | 10590 | 01-0176 | 43590 | W51-34BJA3-01 |
You can refer to the file for more motor models at CROSS REFERENCE TRUSTEC MOTOR.pdf
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2011
Total Annual:
5 million-10 million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Changzhou Trustec Company is working on the solutions supplier for the fan motors and the blower fans. We are capable of designing and producing the fan motors from diameter 3.3'' to 6.3'' and output power from 8W to 5KW. As the professional supplier for the fan motors and blow... Changzhou Trustec Company is working on the solutions supplier for the fan motors and the blower fans. We are capable of designing and producing the fan motors from diameter 3.3'' to 6.3'' and output power from 8W to 5KW. As the professional supplier for the fan motors and blow...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!