| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS |
| Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SJ-5M |
| Cut dia | 12.7mm |
| Cut length | 11mm |
| Shank | 6mm |
| Overall | 58mm |
| Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 |
| Type | Silver braze |
| Brand Name | CABURTECH |
| Model Number | SJ-5M |
| Certification | ISO9001-2008 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
YG8 Grade Tungsten Carbide Preform with 19mm Cut Diameter and Silver Brazed for
YG8 Grade Silver Brazed Carbide Burr Preform with 10mm Cut Diameter for Custom
YG8 Grade Silver Brazed Carbide Burr Preform with 12.7mm Cut Diameter for Custom
SM-5M M1225 Virgin Tungsten Carbide Silver Brazed Semi-Finished Carbide Burr
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 60000-70000PCS/MONTH |
| Delivery Time | 15-30DAYS | Packaging Details | Standard Export Carton |
| Model | SJ-5M | Cut dia | 12.7mm |
| Cut length | 11mm | Shank | 6mm |
| Overall | 58mm | Material | Tungsten Carbide |
| Grade | YG8 | Type | Silver braze |
| Brand Name | CABURTECH | Model Number | SJ-5M |
| Certification | ISO9001-2008 | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 60° Countersink Carbide Rotary Burr ,12.7mm Cut Diameter Semi-Finished Carbide Burr ,Tungsten Carbide Material Tungsten Carbide Burr | ||
SJ-5M 60° Countersink Carbide Rotary Burr Semi‑finished - For Countersink Tooth Customization
The SJ-5M carbide rotary burr semi‑finished product is a 60° countersink‑shaped blank without pre‑ground teeth. Made from wear‑resistant carbide, it offers a dense and stable structure, providing a reliable base for subsequent grinding operations.
| Technical Parameters | |||||
| Model | Cut dia (D1) | Cut length (D2) | Shank (L1) | Overall (L2) | Type |
| SJ-5M | 12.7 | 11 | 6 | 58 | Silver braze |
This semi‑finished blank is suitable for tool manufacturers requiring professional tooth profile customization, as well as for regrinding worn rotary burrs to extend their service life. The 60° countersink shape accurately matches standard countersinking requirements and is compatible with common grinding equipment.
Widely used in custom tooth development, small‑batch tool prototyping, tool regrinding services, and training applications, this is a highly flexible and practical carbide burr base material.
Caburtech offers a wide selection of carbide burr shapes in Single and Double Cut styles, including Cylinder, Round nose cylinder, Ball, Oval, Tree, Flame, Cone, Countersink and Inverted Cone. Each shape is designed for grinding, deburring, chamfering, and finishing on steels under 60 HRC, stainless steels, cast iron and etc.
1.How to Use:
This product belongs to the commonly used alloy consumables, and is designed to be used with high-speed electric grinders or pneumatic tools.
2.OEM:
We offer OEM services to cater to specific customer requirements.
3.MOQ:
The usual minimum order quantity is 100 pcs per model.
However, this can be adjusted based on your specific requirements. Please consult your sales representative for further details.
4.Lead Time:
The lead time for regular orders is approximately one month, excluding samples.
5.Port:
Shanghai/ Guangzhou/ Shenzhen/ Ningbo/ Yiwu/ Chengdu.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2020
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali... SICHUAN CABURTECH CO., LTD. is a tungsten carbide related science and technology enterprise located in Zigong City, Sichuan Province—a recognized industrial base for tungsten carbide in China. We integrate production, research, development and trade, being dedicated to manufacturing high-quali...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!