China Automotive grade NP0 ceramic capacitor YAGEO AC0612KRX7R9BB102 multilayer
  1. China Automotive grade NP0 ceramic capacitor YAGEO AC0612KRX7R9BB102 multilayer
Automotive grade NP0 ceramic capacitor YAGEO AC0612KRX7R9BB102 multilayer
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Description Capacitor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # AC0612KRX7R9BB102
Model Number AC0612KRX7R9BB102
Product Specification
Description Capacitor Networks, Arrays RoHS Mfr. Part # AC0612KRX7R9BB102
Model Number AC0612KRX7R9BB102
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: YAGEO
  • Origin: Automotive grade
  • Material: Ceramic dielectric (NP0/X7R)
  • Termination: Lead-free (NiSn plated)
  • Certifications: AEC-Q200 qualified, RoHS compliant, Halogen Free
  • MSL Class: MSL 1
Technical Specifications
SeriesSize (Inch Based)Capacitance RangeVoltageTC MaterialToleranceThickness (mm)Packing StyleQuantity per Reel (7 inch)Quantity per Reel (13 inch)
Automotive Array0508 (4 x 0402)10 pF to 100 nF16 V, 25 V, 50 VNP0 5% (NP0)0.6 0.1 (for C 100pF NP0, C 10nF X7R)
0.8 0.1 (for C > 100pF NP0, C > 10nF X7R)
Paper/PE taping reel4,00020,000
Automotive Array0612 (4 x 0603)10 pF to 100 nF16 V, 25 V, 50 VNP0 5% (NP0)0.6 0.1 (for C 100pF NP0, C 10nF X7R)
Paper/PE taping reel4,00015,000
Automotive Array0508 (Array)1nF to 10nF (16V X7R)
220pF to 47nF (16V X7R)
15nF to 100nF (16V X7R)
1nF to 10nF (25V X7R)
220pF to 47nF (25V X7R)
1nF (50V X7R)
220pF to 10nF (50V X7R)
16 V, 25 V, 50 VX7R 10%, 20% (X7R)0.6 0.1 (for C 100pF NP0, C 10nF X7R)
Automotive Array0612 (Array)1nF to 10nF (16V X7R)
220pF to 47nF (16V X7R)
15nF to 100nF (16V X7R)
1nF to 10nF (25V X7R)
220pF to 47nF (25V X7R)
1nF (50V X7R)
220pF to 10nF (50V X7R)