China High volumetric capacitance MLCC array FH 6124B104K500NT with space saving and
  1. China High volumetric capacitance MLCC array FH 6124B104K500NT with space saving and
High volumetric capacitance MLCC array FH 6124B104K500NT with space saving and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Capacitance 100nF
Circuit Type Independent
Temperature Coefficient X7R
Tolerance ±10%
Voltage Rating 50V
Number of Capacitors 4
Description 100nF Independent X7R ±10% 50V 0612 Capacitor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # 6124B104K500NT
Package 0612
Model Number 6124B104K500NT
Product Specification
Capacitance 100nF Circuit Type Independent
Temperature Coefficient X7R Tolerance ±10%
Voltage Rating 50V Number of Capacitors 4
Description 100nF Independent X7R ±10% 50V 0612 Capacitor Networks, Arrays RoHS Mfr. Part # 6124B104K500NT
Package 0612 Model Number 6124B104K500NT
MLCC_Arrays ()
Key Features:
  • Space Saving: Can save up to 50% of PCB space, increasing assembly density.
  • Easy Mounting: Available in SMT tape packaging for high-speed placement.
Applications:
  • Particularly effective for input and output interface circuits.
Product Attributes:
  • Manufacturer: (Not specified in detail, but implied)
  • Certifications: GH/T 21041-2007, GH/T 21042-2007
Technical Specifications:
5084 0.05 x 0.08 4 COG, X7R, Y5V A, B, C, D, F, G, J, K, M, S, Z 16, 25, 50 S, C, N B, T
5082 0.05 x 0.08 2 COG, X7R, Y5V A, B, C, D, F, G, J, K, M, S, Z 16, 25, 50 S, C, N B, T
Temperature Coefficient / Characteristics:
COG 20C 030 ppm/ -55125
X7R 20C 15% -55125
X5R 20C 15% -5585
Z5U 20C -56%+22% 1085
Y5V 20C -80%+30% -2585
Outline Dimensions (mm):
Specification Model L W T P E
Capacitance Range:
Reliability Test:
Item Technical Specification Test Method and Remarks
Capacitance Class : Should be within the specified tolerance. Class : Should be within the specified tolerance. Measuring Frequency: 1000pF: 1MHz10%; 1000pF: 1KHz10%. Measuring Voltage: 1.00.2Vrms. Test Temperature: 253.
Dissipation Factor (DF, tan) Class : See detailed values. Class : X7R: 2.5% (50V) to 7.5% (6.3V). Y5V: 7.0% (<1.0F) to 15% (6.3V). Test Frequency: 1KHz10% (C10F) or 12024 Hz (C10F). Test Voltage: 1.00.2Vrms or 0.50.1Vrms.
Resistance to Flexure of Substrate (Bending Strength) C/C 10%. Appearance: No visible damage. Test Board: Al2O3 or PCB. Warp: 1mm. Speed: 1mm/sec. Measurement in bent position.
Termination Adhesion No visible damage. Applied Force: 5N. Duration: 101S.
Temperature Cycle C/C: Class: 1% or 1pF. Class: B: 10%, F: 20%. 5 cycles. Temperature range: -55 to +125 (COG/X7R/X5R) or -25 to +85 (Y5V/Z5U). Step duration: 30 min. Recovery time: 242h.
Humidity Load C/C: Class: 7.5% or 0.75pF. Class: B: 12.5%, F: 30%. DF 2x initial value. IR: See detailed values. Appearance: No damage. Temperature: 402. Humidity: 90~95%RH. Voltage: Rated Voltage. Duration: 500 hours. Recovery Time: 24h (Class 1) or 48h (Class 2).
Life Test C/C: Class: 2% or 1pF. Class: B: 20%, F: 30%. DF 2x initial value. IR: See detailed values. Applied Voltage: 2 Rated Voltage. Duration: 1000h. Temperature: 125 (COG/X7R) or 85 (Y5V). Recovery Time: 24h (Class 1) or 48h (Class 2).