China AC feedthrough capacitor TE Schaffner FN7512-63-M6 suitable for filtering and
  1. China AC feedthrough capacitor TE Schaffner FN7512-63-M6 suitable for filtering and
AC feedthrough capacitor TE Schaffner FN7512-63-M6 suitable for filtering and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Nominal Capacitance 100nF
Operating Temperature -40℃~+100℃
Voltage Rating 1kV
Tolerance ±20%
DC Resistance(DCR) 0.3mΩ
Current Rating 63A
Description 100nF ±20% 0.3mΩ Through Hole Feed Through Capacitors RoHS
Mfr. Part # FN7512-63-M6
Package Through Hole
Model Number FN7512-63-M6
Product Specification
Nominal Capacitance 100nF Operating Temperature -40℃~+100℃
Voltage Rating 1kV Tolerance ±20%
DC Resistance(DCR) 0.3mΩ Current Rating 63A
Description 100nF ±20% 0.3mΩ Through Hole Feed Through Capacitors RoHS Mfr. Part # FN7512-63-M6
Package Through Hole Model Number FN7512-63-M6
Product Overview
The FN751X AC Feedthrough Capacitor series offers high insertion loss across a broad frequency range, from tens of kHz to GHz. Its construction provides superior suppression performance compared to conventional two-wire capacitors. Designed for robust operation, these capacitors are approved for up to 300 VAC 50/60 Hz and feature a self-healing dielectric, low internal inductance, and high self-resonant frequency. They are ideal for power line filtering, increasing system security, and various electronic equipment applications.