China Indoor Bandpass Filter 8 Pole 2.4GHz L-com BPF24-801 Suitable for Channel 1
  1. China Indoor Bandpass Filter 8 Pole 2.4GHz L-com BPF24-801 Suitable for Channel 1
Indoor Bandpass Filter 8 Pole 2.4GHz L-com BPF24-801 Suitable for Channel 1
Description RF Filters RoHS
Mfr. Part # BPF24-801
Model Number BPF24-801
Product Specification
Description RF Filters RoHS Mfr. Part # BPF24-801
Model Number BPF24-801
Product Overview
This 2.4GHz 8 Pole Indoor Bandpass Filter, model BPF24-801, is designed for Channel 1 (2412MHz) applications. It is manufactured by L-COM and complies with RoHS directives.
Product Attributes
  • Brand: L-COM
  • Origin: USA (implied by address)
  • Certifications: CE 2011/65/EU (RoHS Directive)
  • Packaging: L-COM SPEC PKG-00012
Technical Specifications
ModelFrequencyPolesTypeDimensions (inches [mm])
BPF24-8012.4GHz (Channel 1: 2412MHz)8Indoor Bandpass Filter1.64 [41.7] x 2.22 [56.4] x 1.1 [28]