China Outdoor 8 Pole Bandpass Filter Model L-com BPF24-811A Featuring N Female
  1. China Outdoor 8 Pole Bandpass Filter Model L-com BPF24-811A Featuring N Female
Outdoor 8 Pole Bandpass Filter Model L-com BPF24-811A Featuring N Female
Description RF Filters RoHS
Mfr. Part # BPF24-811A
Model Number BPF24-811A
Product Specification
Description RF Filters RoHS Mfr. Part # BPF24-811A
Model Number BPF24-811A
Product Overview
This is an 8-pole outdoor bandpass filter operating at 2.4GHz. It features N-Female connectors and is designed for applications requiring precise frequency filtering.
Product Attributes
  • Brand: L-COM, INC.
  • Origin: NORTH ANDOVER, MA
  • Certifications: CE2011/65/EU (RoHS DIRECTIVE)
  • Color Variations: NONE
Technical Specifications
ModelFrequencyPolesConnector TypeDimensions (in [mm])Notes
BPF24-811A2.4GHz (Channel 11, 2462MHz)8N-FEMALE CONNECTOR (2X)1.38 [35.1] (Height), 2.66 [67.6] (Width), 4.72 [119.9] (Depth)8mm DEEP (4x)