China Precision potentiometer BOURNS 3683S-1-103L featuring 0.1 percent resolution and
  1. China Precision potentiometer BOURNS 3683S-1-103L featuring 0.1 percent resolution and
Precision potentiometer BOURNS 3683S-1-103L featuring 0.1 percent resolution and
  3. Get Latest Price
Tolerance ±3%
Power(Watts) 2W
Resistance 10kΩ
Description ±3% 2W 10kΩ Value Display Potentiometers RoHS
Mfr. Part # 3683S-1-103L
Model Number 3683S-1-103L
Product Specification
Tolerance ±3% Power(Watts) 2W
Resistance 10kΩ Description ±3% 2W 10kΩ Value Display Potentiometers RoHS
Mfr. Part # 3683S-1-103L Model Number 3683S-1-103L
Precision Potentiometer - 3680 Family
  • Brand: Bourns
  • Series: 3680 Family
  • Compliance: RoHS Compliant
Technical Specifications
Specification Details
Standard Resistance Range 10 ohms to 1 megohm
Total Resistance Tolerance 3 %
Dielectric Withstanding Voltage (Sea Level) 1,000 VAC minimum
Power Rating (+25 C) 2 watts
Power Rating (+85 C) 0 watt
Insulation Resistance (500 VDC) 1,000 megohms minimum
Resolution (3681) 10 %
Resolution (3682) 1 %
Resolution (3683) 0.1 %
Resolution (3684) 0.01 %
Resolution (3685) 0.001 %
Absolute Minimum Resistance 3 ohms or 0.2 % maximum (whichever is greater)
Accuracy (Dial Reading to Output Ratio) 1.0 % full scale
Operating Temperature Range -25 C to +85 C
Storage Temperature Range -25 C to +85 C
Temperature Coefficient (Over Storage Temp Range) 100 ppm/C maximum
Vibration 10 G
Wiper Bounce (Vibration) 0.1 millisecond maximum
Total Resistance Shift (Vibration) 1 % maximum
Voltage Ratio Shift (Vibration) 0.2 % maximum
Shock 50 G
Wiper Bounce (Shock) 0.1 millisecond maximum
Total Resistance Shift (Shock) 1 % maximum
Voltage Ratio Shift (Shock) 0.2 % maximum
Load Life 1,000 hours, 2 watts
Total Resistance Shift (Load Life) 2 % maximum
Rotational Life 75,000 button operations each decade
Total Resistance Shift (Rotational Life) 2 % maximum
IP Rating IP 40
Terminals 2.79 mm (0.11 in.) wide x .41 mm (.016 in.) thick
Soldering Condition (Manual) 96.5Sn/3.0Ag/0.5Cu solid wire or no-clean
Soldering Condition (Wave) 96.5Sn/3.0Ag/0.5Cu solder with no-clean flux; 260 C (500 F) max. for 5 seconds
Readout Marking 10 positions, 0-9