China performance potentiometer BOURNS 3682S-1-102L with snap in panel mounting and
  1. China performance potentiometer BOURNS 3682S-1-102L with snap in panel mounting and
performance potentiometer BOURNS 3682S-1-102L with snap in panel mounting and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Tolerance ±3%
Temperature Coefficient ±50ppm/℃
Power(Watts) 2W
Resistance 1kΩ
Description ±3% ±50ppm/℃ 2W 1kΩ Value Display Potentiometers RoHS
Mfr. Part # 3682S-1-102L
Model Number 3682S-1-102L
Product Specification
Tolerance ±3% Temperature Coefficient ±50ppm/℃
Power(Watts) 2W Resistance 1kΩ
Description ±3% ±50ppm/℃ 2W 1kΩ Value Display Potentiometers RoHS Mfr. Part # 3682S-1-102L
Model Number 3682S-1-102L
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Bourns
  • Family: 3680
  • Certifications: RoHS compliant*
Technical Specifications
Specification Details
Standard Resistance Range 10 ohms to 1 megohm
Total Resistance Tolerance 3 %
Dielectric Withstanding Voltage (Sea Level) 1,000 VAC minimum
Power Rating (+25 C) 2 watts
Power Rating (+85 C) 0 watt
Insulation Resistance (500 VDC) 1,000 megohms minimum
Absolute Minimum Resistance 3 ohms or 0.2 % maximum (whichever is greater)
Accuracy (Dial Reading to Output Ratio) 1.0 % full scale
Operating Temperature Range -25 C to +85 C
Storage Temperature Range -25 C to +85 C
Temperature Coefficient Over Storage Temperature Range 100 ppm/C maximum
Vibration 10 G
Wiper Bounce (Vibration) 0.1 millisecond maximum
Total Resistance Shift (Vibration) 1 % maximum
Voltage Ratio Shift (Vibration) 0.2 % maximum
Shock 50 G
Wiper Bounce (Shock) 0.1 millisecond maximum
Total Resistance Shift (Shock) 1 % maximum
Voltage Ratio Shift (Shock) 0.2 % maximum
Load Life 1,000 hours, 2 watts
Total Resistance Shift (Load Life) 2 % maximum
Rotational Life 75,000 button operations each decade
Total Resistance Shift (Rotational Life) 2 % maximum
IP Rating IP 40
Soldering Condition (Manual) 96.5Sn/3.0Ag/0.5Cu solid wire or no-clean
Soldering Condition (Wave) 96.5Sn/3.0Ag/0.5Cu solder with no-clean flux; 260 C (500 F) max. for 5 seconds
Wash processes Not recommended
Marking Manufacturers name and part number, resistance value and date code.
Ganging (Multiple Section Potentiometers) Up to 5 decades maximum
Readout Marking 10 positions, 0-9
Actuating Force 19 to 29 oz. on detent decades
Actuating Force Variation 4 oz. maximum
Tolerances (Decimals) .XX (.015), .XXX (.005)
Tolerances (Fractions) 1/64
Tolerances (General, Except Where Noted) .38 (.015)
Tolerances (MM Dimensions) .13
Model Specific Dimensions and Weight
Model a (mm/in) b (mm/in) c (mm/in) d (mm/in) e (mm/in) Weight (gms)
Recommended Panel Cutout
Model f (mm/in) g (mm/in)
Resolution Specifications by Model
Model Resolution
3681 10 %
3682 1 %
3683 0.1 %
3684 0.01 %
3685 0.001 %