China High accuracy potentiometer BOURNS 3682S-1-103L featuring digital display and
  1. China High accuracy potentiometer BOURNS 3682S-1-103L featuring digital display and
High accuracy potentiometer BOURNS 3682S-1-103L featuring digital display and
  3. Get Latest Price
Tolerance ±3%
Temperature Coefficient ±50ppm/℃
Power(Watts) 2W
Resistance 10kΩ
Description ±3% ±50ppm/℃ 2W 10kΩ Value Display Potentiometers RoHS
Mfr. Part # 3682S-1-103L
Model Number 3682S-1-103L
Product Specification
Tolerance ±3% Temperature Coefficient ±50ppm/℃
Power(Watts) 2W Resistance 10kΩ
Description ±3% ±50ppm/℃ 2W 10kΩ Value Display Potentiometers RoHS Mfr. Part # 3682S-1-103L
Model Number 3682S-1-103L
  • Brand: Bourns
  • Product Family: 3680 Family
  • Certification: RoHS compliant*
Technical Specifications
Specification Value
Standard Resistance Range 10 ohms to 1 megohm
Total Resistance Tolerance 3 %
Dielectric Withstanding Voltage (Sea Level) 1,000 VAC minimum
Power Rating (+25 C) 2 watts
Power Rating (+85 C) 0 watt
Insulation Resistance (500 VDC) 1,000 megohms minimum
Absolute Minimum Resistance 3 ohms or 0.2 % maximum (whichever is greater)
Accuracy (Dial Reading to Output Ratio) 1.0 % full scale
Operating Temperature Range -25 C to +85 C
Storage Temperature Range -25 C to +85 C
Temperature Coefficient (Over Storage Temp Range) 100 ppm/C maximum
Vibration 10 G
Wiper Bounce (Vibration) 0.1 millisecond maximum
Total Resistance Shift (Vibration) 1 % maximum
Voltage Ratio Shift (Vibration) 0.2 % maximum
Shock 50 G
Wiper Bounce (Shock) 0.1 millisecond maximum
Total Resistance Shift (Shock) 1 % maximum
Voltage Ratio Shift (Shock) 0.2 % maximum
Load Life 1,000 hours, 2 watts
Total Resistance Shift (Load Life) 2 % maximum
Rotational Life 75,000 button operations each decade
Total Resistance Shift (Rotational Life) 2 % maximum
IP Rating IP 40
Marking Manufacturers name and part number, resistance value and date code.
Readout Marking 10 positions, 0-9
Actuating Force (on detent decades) 19 to 29 oz.
Actuating Force Variation 4 oz. maximum
Soldering Condition (Manual) 96.5Sn/3.0Ag/0.5Cu solid wire or no-clean
Soldering Condition (Wave) 96.5Sn/3.0Ag/0.5Cu solder with no-clean flux; 260 C (500 F) max. for 5 seconds
Wash processes Not recommended
Ganging (Multiple Section Potentiometers) Up to 5 decades maximum
Model Specific Specifications
3681 10 % 9.5 0.650 0.590 - 0.39 0.165
3682 1 % 16.5 1.05 0.99 0.42 0.47 0.330
3683 0.1 % 23.5 1.46 1.39 0.73 0.47 0.165
3684 0.01 % 30.5 1.87 1.79 1.21 0.47 0.330
3685 0.001 % 37.5 2.270 2.190 1.540 0.47 0.165