China Futaba Elec RSS02J4700A520NH fixed resistor with UL94 V0 flameproof coating and
  1. China Futaba Elec RSS02J4700A520NH fixed resistor with UL94 V0 flameproof coating and
Futaba Elec RSS02J4700A520NH fixed resistor with UL94 V0 flameproof coating and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Type Metal Oxide Film Resistor
Resistance 470Ω
Power(Watts) 2W
Temperature Coefficient ±350ppm/℃
Tolerance ±5%
Description Metal Oxide Film Resistor 470Ω 2W ±350ppm/℃ ±5% Through Hole,D4xL12mm Through Hole Resistors RoHS
Mfr. Part # RSS02J4700A520NH
Package Through Hole,D4xL12mm
Model Number RSS02J4700A520NH
Product Specification
Type Metal Oxide Film Resistor Resistance 470Ω
Power(Watts) 2W Temperature Coefficient ±350ppm/℃
Tolerance ±5% Description Metal Oxide Film Resistor 470Ω 2W ±350ppm/℃ ±5% Through Hole,D4xL12mm Through Hole Resistors RoHS
Mfr. Part # RSS02J4700A520NH Package Through Hole,D4xL12mm
Model Number RSS02J4700A520NH
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Futaba
  • Origin: Taiwan
  • Compliance: EU RoHS, China RoHS
Technical Specifications
Product Type Model Series Key Features Reference Standards Typical Applications
High Resistance Metal Glaze Resistors RRU, RRS Resistance range 101M~3G, low TCR (down to 50ppm), long load life and stability. JIS C 5201-1 High resistance applications, high voltage
Power Chip Resistors MR R High stability film or metal plate resistance elements, low inductance (<50nH), available in high wattages (20W-50W). MIL-STD-202 Method 204 High power, high frequency applications