China High voltage precision resistor RESI HVLR1905J1M80K9 with low voltage coefficien
  1. China High voltage precision resistor RESI HVLR1905J1M80K9 with low voltage coefficien
High voltage precision resistor RESI HVLR1905J1M80K9 with low voltage coefficien
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Type Thick Film Resistor
Resistance 1.8MΩ
Voltage-Supply(Max) 3.5kV
Power(Watts) 1W
Temperature Coefficient ±100ppm/℃
Tolerance ±5%
Operating Temperature -55℃~+175℃
Description Thick Film Resistor 1.8MΩ 1W ±100ppm/℃ ±5% Through Hole,D6.5xL19mm Through Hole Resistors RoHS
Mfr. Part # HVLR1905J1M80K9
Package Through Hole,D6.5xL19mm
Model Number HVLR1905J1M80K9
Product Specification
Type Thick Film Resistor Resistance 1.8MΩ
Voltage-Supply(Max) 3.5kV Power(Watts) 1W
Temperature Coefficient ±100ppm/℃ Tolerance ±5%
Operating Temperature -55℃~+175℃ Description Thick Film Resistor 1.8MΩ 1W ±100ppm/℃ ±5% Through Hole,D6.5xL19mm Through Hole Resistors RoHS
Mfr. Part # HVLR1905J1M80K9 Package Through Hole,D6.5xL19mm
Model Number HVLR1905J1M80K9
Product Description
The HVLR series of precision non-inductive high-voltage resistors are manufactured using thick film technology and proprietary electronic paste developed by CBEURKA. Utilizing an alumina ceramic rod as a substrate, these resistors are produced through a precision manufacturing process from screen printing to final testing. They offer a temperature coefficient within 100ppm/ in the range of -25 to +125, with a maximum achievable accuracy of 0.1% and a typical voltage coefficient of 0.01ppm/V. The low voltage coefficient is a key indicator of the electronic paste's quality and the manufacturing process. Each resistor undergoes 100% high-voltage testing before shipment to ensure performance under high voltage conditions. The core materials and processes are independently controlled, ensuring stable quality and timely delivery. These resistors are ideal for applications requiring high precision, high voltage, low voltage coefficient, and high reliability.