| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Gates and Inverters |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AC |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V |
| Logic Type | XOR (Exclusive OR) |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Mfr | Texas Instruments |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8.5ns @ 5V, 50pF |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AC86 |
| Features | - |
| Description | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14SOIC |
View Detail Information
Explore similar products
NC7NZ04L8X-L22185
MC10H210P
NLVVHC86DTR2G
DM74LS14N
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Gates and Inverters | Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 2 | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) | Series | 74AC |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V | Logic Type | XOR (Exclusive OR) |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA | Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V | Mfr | Texas Instruments |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V | Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8.5ns @ 5V, 50pF |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA | Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AC86 | Features | - |
| Description | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14SOIC |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!