| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | 74LVC |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Supplier Device Package | 6-XSON, SOT886 (1.45x1) |
| Output Type | Push-Pull |
| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Package / Case | 6-XFDFN |
| Number of Elements | 1 |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Base Product Number | 74LVC1G17 |
| Description | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 6XSON |
View Detail Information
Explore similar products
74ACT125MTR
74AC245PC
SN74LVC652ADW
SN74AUP1G126DBVR
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers | Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | 74LVC | Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Supplier Device Package | 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | Output Type | Push-Pull |
| Mfr | Nexperia USA Inc. | Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V | Input Type | Schmitt Trigger |
| Package / Case | 6-XFDFN | Number of Elements | 1 |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA | Number of Bits per Element | 1 |
| Base Product Number | 74LVC1G17 | Description | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 6XSON |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!