| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tube |
| Series | 74LVC |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Output Type | 3-State |
| Mfr | Texas Instruments |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Input Type | - |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Number of Elements | 1 |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Base Product Number | 74LVC652 |
| Description | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 24SOIC |
View Detail Information
Explore similar products
74ACT125MTR
74AC245PC
74LVC1G17GM,132
SN74AUP1G126DBVR
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers | Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tube |
| Series | 74LVC | Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Supplier Device Package | 24-SOIC | Output Type | 3-State |
| Mfr | Texas Instruments | Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V | Input Type | - |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | Number of Elements | 1 |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA | Number of Bits per Element | 8 |
| Base Product Number | 74LVC652 | Description | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 24SOIC |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!