| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface I/O Expanders |
| Product Status | Active |
| Features | POR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | - |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Number of I/O | 16 |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Output Type | Open Drain |
| Interrupt Output | Yes |
| Mfr | Microchip Technology |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Clock Frequency | 3.4 MHz |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V |
| Current - Output Source/Sink | 25mA |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Interface | I²C |
| Base Product Number | MCP23018 |
| Description | IC XPNDR 3.4MHZ I2C 24SSOP |
View Detail Information
Explore similar products
PCA9555RGER
PCA8574AN,112
PCA9675DB,112
PCA9701HF,118
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface I/O Expanders | Product Status | Active |
| Features | POR | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Series | - |
| DigiKey Programmable | Not Verified | Number of I/O | 16 |
| Supplier Device Package | 24-SSOP | Output Type | Open Drain |
| Interrupt Output | Yes | Mfr | Microchip Technology |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | Clock Frequency | 3.4 MHz |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V | Current - Output Source/Sink | 25mA |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | Interface | I²C |
| Base Product Number | MCP23018 | Description | IC XPNDR 3.4MHZ I2C 24SSOP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!