| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface I/O Expanders |
| Product Status | Obsolete |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | - |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Number of I/O | 16 (Input Only) |
| Supplier Device Package | 24-HWQFN (4x4) |
| Output Type | Push-Pull |
| Interrupt Output | Yes |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Clock Frequency | 5 MHz |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Current - Output Source/Sink | - |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Interface | SPI Serial |
| Base Product Number | PCA97 |
| Description | IC XPNDR 5MHZ SPI SERIAL 24HWQFN |
View Detail Information
Explore similar products
MCP23018T-E/SS
PCA9555RGER
PCA8574AN,112
PCA9675DB,112
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface I/O Expanders | Product Status | Obsolete |
| Features | - | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Series | - |
| DigiKey Programmable | Not Verified | Number of I/O | 16 (Input Only) |
| Supplier Device Package | 24-HWQFN (4x4) | Output Type | Push-Pull |
| Interrupt Output | Yes | Mfr | NXP USA Inc. |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | Clock Frequency | 5 MHz |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V | Current - Output Source/Sink | - |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad | Interface | SPI Serial |
| Base Product Number | PCA97 | Description | IC XPNDR 5MHZ SPI SERIAL 24HWQFN |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!