| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface I/O Expanders |
| Product Status | Active |
| Features | POR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | - |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Number of I/O | 16 |
| Supplier Device Package | 24-VQFN (4x4) |
| Output Type | Push-Pull |
| Interrupt Output | Yes |
| Mfr | Texas Instruments |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Clock Frequency | 400 kHz |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V |
| Current - Output Source/Sink | 10mA, 25mA |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Interface | I²C, SMBus |
| Base Product Number | PCA9555 |
| Description | IC XPNDR 400KHZ I2C SMBUS 24VQFN |
View Detail Information
Explore similar products
MCP23018T-E/SS
PCA8574AN,112
PCA9675DB,112
PCA9701HF,118
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Interface I/O Expanders | Product Status | Active |
| Features | POR | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Series | - |
| DigiKey Programmable | Not Verified | Number of I/O | 16 |
| Supplier Device Package | 24-VQFN (4x4) | Output Type | Push-Pull |
| Interrupt Output | Yes | Mfr | Texas Instruments |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | Clock Frequency | 400 kHz |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V | Current - Output Source/Sink | 10mA, 25mA |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad | Interface | I²C, SMBus |
| Base Product Number | PCA9555 | Description | IC XPNDR 400KHZ I2C SMBUS 24VQFN |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!