| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Shift Registers |
| Function | Serial to Parallel |
| Product Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Logic Type | Shift Register |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Output Type | Tri-State |
| Mfr | onsemi |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 64 |
| Base Product Number | NLV14517 |
| Description | IC COUNTER BINARY UP/DOWN 16SOIC |
View Detail Information
Explore similar products
MC74HC597ADG
MC14021BDG
SN74HC595ANSR
NPIC6C595D-Q100,11
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Shift Registers | Function | Serial to Parallel |
| Product Status | Not For New Designs | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) | Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Logic Type | Shift Register | Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Output Type | Tri-State | Mfr | onsemi |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 64 | Base Product Number | NLV14517 |
| Description | IC COUNTER BINARY UP/DOWN 16SOIC |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!