| Description | IC AFE 3 CHAN 16BIT 56TSSOP |
| Category | Integrated Circuits (ICs)Data AcquisitionAnalog Front End (AFE) |
| Number of Bits | 16 |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Series | - |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Voltage - Supply, Digital | 3V ~ 3.6V |
| Mfr | Texas Instruments |
| Power (Watts) | 755 mW |
| Number of Channels | 3 |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Voltage - Supply, Analog | 3V ~ 3.6V |
| Base Product Number | LM98725 |
View Detail Information
Explore similar products
WM8231GEFL/V
VSP01M01ZWDR
AD7730BRUZ-REEL7
AD9878BST
Product Specification
| Description | IC AFE 3 CHAN 16BIT 56TSSOP | Category | Integrated Circuits (ICs)Data AcquisitionAnalog Front End (AFE) |
| Number of Bits | 16 | Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tape & Reel (TR) |
| Series | - | Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Voltage - Supply, Digital | 3V ~ 3.6V | Mfr | Texas Instruments |
| Power (Watts) | 755 mW | Number of Channels | 3 |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) | Voltage - Supply, Analog | 3V ~ 3.6V |
| Base Product Number | LM98725 | ||
| High Light | AnDAPT Data Acquisition IC ,Data Acquisition IC LM98725 ,LM98725CCMTX/NOPB | ||
3 Channel AFE 16 Bit 755 mW 56-TSSOP
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!