| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition ADCs/DACs - Special Purpose |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package | Tube |
| Series | - |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Supplier Device Package | 28-PDIP |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Data Interface | Parallel |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of Channels | 8 |
| Package / Case | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Base Product Number | MAX199 |
| Description | IC DAS 12BIT 100K 28DIP |
View Detail Information
Explore similar products
ICL7135CQI+
MAX197AEAI+
PCM1774RGPR
AMC1106E05DWV
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition ADCs/DACs - Special Purpose | Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole | Package | Tube |
| Series | - | Resolution (Bits) | 12 b |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k | Supplier Device Package | 28-PDIP |
| Voltage Supply Source | Single Supply | Data Interface | Parallel |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated | Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of Channels | 8 | Package / Case | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V | Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Base Product Number | MAX199 | Description | IC DAS 12BIT 100K 28DIP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!