| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition ADCs/DACs - Special Purpose |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | - |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Sampling Rate (Per Second) | 50k |
| Supplier Device Package | 20-QFN (4x4) |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Data Interface | DSP, I²S |
| Mfr | Texas Instruments |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Channels | 2 |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 3.6V |
| Type | DAC, Audio |
| Base Product Number | PCM1774 |
| Description | IC DAC/AUDIO 16BIT 50K 20QFN |
View Detail Information
Explore similar products
ICL7135CQI+
MAX197AEAI+
MAX199BCNI+
AMC1106E05DWV
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition ADCs/DACs - Special Purpose | Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | - | Resolution (Bits) | 16 b |
| Sampling Rate (Per Second) | 50k | Supplier Device Package | 20-QFN (4x4) |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital | Data Interface | DSP, I²S |
| Mfr | Texas Instruments | Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Channels | 2 | Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 3.6V | Type | DAC, Audio |
| Base Product Number | PCM1774 | Description | IC DAC/AUDIO 16BIT 50K 20QFN |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!