China F055A25-604 5.5 inch 720*1440 lcd display screen panel
  1. China F055A25-604 5.5 inch 720*1440 lcd display screen panel
F055A25-604 5.5 inch 720*1440 lcd display screen panel
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model P/N F055A25-604
Diagonal Size 5.5"
Resolution 720(RGB)×1440 295PPI
Active Area 61.884(W)×123.768(H) mm
Outline(mm) 63.884(W)×129.268(H)×0.4(D)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Luminance 0 (cd/m²)
Designed For Mobile Phone
Work Mode AAS, Normally Black, Transmissive
Response 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Brand Name Innolux
Model Number F055A25-604
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model P/N F055A25-604 Diagonal Size 5.5"
Resolution 720(RGB)×1440 295PPI Active Area 61.884(W)×123.768(H) mm
Outline(mm) 63.884(W)×129.268(H)×0.4(D) Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Luminance 0 (cd/m²) Designed For Mobile Phone
Work Mode AAS, Normally Black, Transmissive Response 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Brand Name Innolux Model Number F055A25-604
Place of Origin China
F055A25-604 Product details :
Brand Innolux
Model P/N F055A25-604
Diagonal Size 5.5"
Panel Type a-Si TFT-LCD, CELL, Q-CUT (Full Cell)
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Bezel Opening -
Luminance 0 (cd/m²)
Good View at Symmetry
Glass Thickness 0.20+0.20 mm
Color Depth 16.7M 70% NTSC
Mass TBD
Refresh Rate -
Treatment Without Polarizer
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ.) (TM)
Response 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Transmissivity 3.64% (Typ.)
Backlight No B/L
Used for Mobile Phone
Touchscreen Without
Max. Ratings Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C