China High Brightness 220cd 40 Pins Laptop LCD Display Screen B140XW01 V6
  1. China High Brightness 220cd 40 Pins Laptop LCD Display Screen B140XW01 V6
  2. China High Brightness 220cd 40 Pins Laptop LCD Display Screen B140XW01 V6
High Brightness 220cd 40 Pins Laptop LCD Display Screen B140XW01 V6
  1. MOQ: 1 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model P/N B140XW01 V6
Diagonal Size 14.0"
Resolution 1366(RGB)×768 WXGA 112PPI
Active Area 309.399 × 173.952 mm (H×V)
Outline Size 323.5 × 192 × 5.2 mm (H×V×D)
Brightness 220 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Display Colors 262K , 60% NTSC
Application Laptop
Brand Name AUO
Model Number B140XW01 V6
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model P/N B140XW01 V6 Diagonal Size 14.0"
Resolution 1366(RGB)×768 WXGA 112PPI Active Area 309.399 × 173.952 mm (H×V)
Outline Size 323.5 × 192 × 5.2 mm (H×V×D) Brightness 220 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (TM) Viewing Angle 45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Display Colors 262K , 60% NTSC Application Laptop
Brand Name AUO Model Number B140XW01 V6
Place of Origin China
High Light High Brightness Laptop LCD Display220cd Laptop LCD DisplayB140XW01 V6 40 Pin LCD Screen
14.0 inch 1366*768 B140XW01 V6 40 pins LCD SCREEN for Laptop
B140XW01 V6 Product details :
AUO LCD SCREEN B140XW01 V6
Panel Brand AUO
Panel Model B140XW01 V6
Panel Size 14.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 309.399(W)×173.952(H) mm
Bezel Opening 312.40(W)×176.95(H) mm
Outline Size 323.5(W)×192(H)×5.2(D) mm
Surface Mirror (Haze 0%), Hard coating (3H)
Brightness 220 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (Transmission)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 8 (Typ.)(Tr+Td) ms
Display Colors 262K , 60% NTSC
Lamp Type WLED , 10K hours, with LED driver
Frequency 60Hz
Used for Laptop
Touch Screen Without
Signal Interface LVDS (1 ch, 6-bit) , 40 pins , terminal
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C