China High Brightness 400cd 17 Inch LCD Screen LVDS G170ETN03.1 1280*1024
  1. China High Brightness 400cd 17 Inch LCD Screen LVDS G170ETN03.1 1280*1024
  2. China High Brightness 400cd 17 Inch LCD Screen LVDS G170ETN03.1 1280*1024
  3. China High Brightness 400cd 17 Inch LCD Screen LVDS G170ETN03.1 1280*1024
High Brightness 400cd 17 Inch LCD Screen LVDS G170ETN03.1 1280*1024
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name G170ETN03.1
Diagonal Size 17.0"
Resolution 1280(RGB)×1024[SXGA] 96PPI
Display size 337.92(W)×270.336(H) mm
Outline Dim. 358.5(W)×296.5(H)×10.8(D) mm
Brightness 400cd/m² (Typ.)
Support Color 16.7M , 72% NTSC
Response Time 3.8/1.2 (Typ.)(Tr/Td) ms
Viewing Angle 85/85/80/80 (Typ.) (CR≥10)
Designed For Industrial
Brand Name AUO
Model Number G170ETN03.1
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name G170ETN03.1 Diagonal Size 17.0"
Resolution 1280(RGB)×1024[SXGA] 96PPI Display size 337.92(W)×270.336(H) mm
Outline Dim. 358.5(W)×296.5(H)×10.8(D) mm Brightness 400cd/m² (Typ.)
Support Color 16.7M , 72% NTSC Response Time 3.8/1.2 (Typ.)(Tr/Td) ms
Viewing Angle 85/85/80/80 (Typ.) (CR≥10) Designed For Industrial
Brand Name AUO Model Number G170ETN03.1
Place of Origin China
High Light High Brightness 17 Inch LCD ScreenG170ETN03.1 LVDS LCD ScreenLVDS 17 Inch LCD Screen
17.0 LCD screen G170ETN03.1 LVDS 1280*1024 normal LED display
G170ETN03.1 Product details :
AUO LCD SCREEN G170ETN03.1
Panel Brand AUO
Panel Model G170ETN03.1
Panel Size 17.0 inches
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 337.92(W)×270.336(H) mm
Bezel Opening 341.7(W)×274.1(H) mm
Outline Size 358.5(W)×296.5(H)×10.8(D) mm
Surface Matte, Hard coating (3H)
Brightness 400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ.) [Transmission]
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Display Colors 16.7M , 72% NTSC
Lamp Type 9S4P WLED , 30K hours, without driver
Frequency 60Hz
Panel Weight 1.27Kgs (Typ.)
Used for Industrial
Touchscreen Without
Signal Interface LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins , terminal
Input Voltage 5.0V (Typ.)
Environment Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C
G170ETN03.1 Helpful Information:
We provide a wide variety of LCD screens, touch screens, inverters and other accessories.
Please confirm it with us before buying if you need 100% new products only.
G170ETN03.1 Friendly Reminder :
G170ETN03.1 About Shipping:
We will test them strictly before shipping.
G170ETN03.1 Shipping:
7-15 working days to USA,Ship by USPS with track number.
14-22 business days to UK Australia,Canada.
18-25 business days to Greece,Spain,Poland,Norway.
18-25 business days to Germany,Filand.Sweden,Malta.
20-25 business days to France, Czech. most of Europe.
30-40 business days to other countries(Brazil and Russia).
This is the normally around ship time.if your country strict customs and will cause delay.
G170ETN03.1 Tariffs and fees:
We do not charge a fee for all customer orders, or even a part of.
Standard shipping items using international aviation, ship from Hong Kong needs 7-14
Working days (2-3 weeks) received most of the region.
Our Working Time: Monday-Friday, Except legal holidays.
G170ETN03.1 Return :
All returns must be informed before returning.
Exchange due to buyer wrong part ordered, buyer needs to pay 2-ways shipping fee.
Return items must have all original packaging and in good condition.
Return postage and insurance charge is non-refundable for refund or new shipment.
Shipping fees are non-refundable.
G170ETN03.1 FAQ:
Q: How to order AUO G170ETN03.1 ?
A: We accept T/T , PAYPAL , WESTERN UNION.
Q: When will ship my order G170ETN03.1 ?
A: The order are shipped within 1-2 working days after received the payment.
Q: What happen if G170ETN03.1 I received can't work ?
Q: How long the warranty of 17.0 inch TFT-LCD G170ETN03.1 ?