China 9.0 Inch 800*480 DVD Player TFT Display Module HSD090IDW1-A20
  1. China 9.0 Inch 800*480 DVD Player TFT Display Module HSD090IDW1-A20
  2. China 9.0 Inch 800*480 DVD Player TFT Display Module HSD090IDW1-A20
  3. China 9.0 Inch 800*480 DVD Player TFT Display Module HSD090IDW1-A20
9.0 Inch 800*480 DVD Player TFT Display Module HSD090IDW1-A20
  3. Get Latest Price
Packaging Details Carton+foam
Delivery Time 3 days
Payment Terms TT/ALI
Supply Ability 1000pcs/week
Model P/N HSD090IDW1-A20
Active Area 198(W)×112.08(H) Mm
Outline Size 210.7(W)×126.4(H) ×5.6(D) Mm
Response Time 5.5/10.5(Typ.)(Tr/Td)
Contrast 500:1 (Typ.) (TM)
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Application Digital Photo Frame / Portable DVD Player
Brightness 250 Cd/m² (Typ.)
Brand Name HannStar
Model Number HSD090IDW1-A20
Place of Origin China
Product Specification
Packaging Details Carton+foam Delivery Time 3 days
Payment Terms TT/ALI Supply Ability 1000pcs/week
Model P/N HSD090IDW1-A20 Active Area 198(W)×112.08(H) Mm
Outline Size 210.7(W)×126.4(H) ×5.6(D) Mm Response Time 5.5/10.5(Typ.)(Tr/Td)
Contrast 500:1 (Typ.) (TM) Pixel Format RGB Vertical Stripe
Application Digital Photo Frame / Portable DVD Player Brightness 250 Cd/m² (Typ.)
Brand Name HannStar Model Number HSD090IDW1-A20
Place of Origin China
HSD090IDW1-A20 Applications:
HannStar LCD Screen Display Panel
HSD090IDW1-A20 Technical Parameters:
HannStar LCD Screen HSD090IDW1-A20
Panel Brand
HannStar
Model P/N
HSD090IDW1-A20
Diagonal Size
9.0"
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
800(RGB)×480, WVGA 104PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Active Area
198(W)×112.08(H) mm
Bezel Opening
201.1(W)×115.15(H) mm
Outline Size
210.7(W)×126.4(H) ×5.6(D) mm
Surface
Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness
250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio
500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle
70/70/50/60 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode
TN, Normally White, Transmissive
Best View on
6 o'clock
Response Time
5.5/10.5(Typ.)(Tr/Td)
Display Colors
262K/16.2M 47% NTSC
Lamp Type
3S7P WLED , 20K hours , Without Driver
Frequency
60Hz
Touch Screen
Without
Panel Weight
240g (Typ.)
Application
Digital Photo Frame / Portable DVD Player
Signal Interface
TTL (1 ch, 6/8-bit) , 50 pins FPC
Input Voltage
3.3/10/15/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Environment
Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C ; Vibration Level: 2.9G (28.4 m/s²)
HSD090IDW1-A20 Original 9.0 inch 800*480 LCD Screen Display Module
HSD090IDW1-A20 Product Description:
This 9.0 inch LCD Screen Display Panel (HSD090IDW1-A20) is specifically designed for small portable devices such as Digital Photo Frame and Portable DVD Player. It provides 800(RGB)×480 resolution with a weight of only 240g (Typ.), resulting in an excellent image quality and portability. The panel comes with 262K/16.2M colors and an impressive 47% NTSC color gamut as well as an A-Si TFT-LCD and LCM technology, which makes it an ideal solution for your device. Moreover, this panel is equipped with a 3S7P WLED backlight with an ultra-long lifespan of 20K hours while without driver and thus ensures a reliable performance.