China B140XW01 V2 LCD Laptop Screen Panels 262K 45% NTSC Display Colors
  1. China B140XW01 V2 LCD Laptop Screen Panels 262K 45% NTSC Display Colors
  2. China B140XW01 V2 LCD Laptop Screen Panels 262K 45% NTSC Display Colors
B140XW01 V2 LCD Laptop Screen Panels 262K 45% NTSC Display Colors
  1. MOQ: 1 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model P/N B140XW01 V2
Diagonal Size 14.0"
Resolution 1366(RGB)×768 WXGA 112PPI
Active Area 309.399 × 173.952 mm (H×V)
Outline Size 323.5 × 192 × 5.2 mm (H×V×D)
Brightness 200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Display Colors 262K , 45% NTSC
Application Laptop
Brand Name AUO
Model Number B140XW01 V2
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model P/N B140XW01 V2 Diagonal Size 14.0"
Resolution 1366(RGB)×768 WXGA 112PPI Active Area 309.399 × 173.952 mm (H×V)
Outline Size 323.5 × 192 × 5.2 mm (H×V×D) Brightness 200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (TM) Viewing Angle 45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Display Colors 262K , 45% NTSC Application Laptop
Brand Name AUO Model Number B140XW01 V2
Place of Origin China
High Light B140XW01 V2 LCD Laptop Screen262K Colors LCD Laptop ScreenLaptop LCD Screen Panels
14.0 inch 1366*768 B140XW01 V2 Laptop LCD Screen LED panels
B140XW01 V2 Product details :
AUO LCD SCREEN B140XW01 V2
Panel Brand AUO
Panel Model B140XW01 V2
Panel Size 14.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 309.399(W)×173.952(H) mm
Bezel Opening 312.40(W)×176.95(H) mm
Outline Size 323.5(W)×192(H)×5.2(D) mm
Surface Mirror (Haze 0%), Hard coating (3H)
Brightness 200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (Transmission)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 8 (Typ.)(Tr+Td) ms
Display Colors 262K , 45% NTSC
Lamp Type WLED , 10K hours, with LED driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Application Laptop
Signal Interface LVDS (1 ch, 6-bit) , 40 pins Connector
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C