China 5.7 Inch Lcd Display Module AA057VG02 Panel 640*480 Tft Screen
  1. China 5.7 Inch Lcd Display Module AA057VG02 Panel 640*480 Tft Screen
  2. China 5.7 Inch Lcd Display Module AA057VG02 Panel 640*480 Tft Screen
5.7 Inch Lcd Display Module AA057VG02 Panel 640*480 Tft Screen
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model P/N AA057VG02
Diagonal Size 5.7"
Resolution 640(RGB)×480, VGA 141PPI
Active Area 115.2(W)×86.4(H) mm
Bezel Opening 120.4(W)×91.6(H) mm
Outline(mm) 135(W)×104.6(H)×9.35(D)
Treatment Hard coating (2H), Antireflection
Luminance 300 (Typ.)(cd/m²)
Mass 165g (Typ.)
Used for Industrial
Brand Name Mitsubishi
Model Number AA057VG02
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model P/N AA057VG02 Diagonal Size 5.7"
Resolution 640(RGB)×480, VGA 141PPI Active Area 115.2(W)×86.4(H) mm
Bezel Opening 120.4(W)×91.6(H) mm Outline(mm) 135(W)×104.6(H)×9.35(D)
Treatment Hard coating (2H), Antireflection Luminance 300 (Typ.)(cd/m²)
Mass 165g (Typ.) Used for Industrial
Brand Name Mitsubishi Model Number AA057VG02
Place of Origin China
High Light lcd display module AA057VG02tft Screen lcd display module5.7inch lcd display module
5.7 inch panel lcd 640*480 tft lcd display module AA057VG02 LCD Screen
AA057VG02 Product details :
Mitsubishi LCD SCREEN AA057VG02
Manufacturer Mitsubishi
Model Name AA057VG02
Screen Size 5.7 inch
Screen Type LCM, a-Si TFT-LCD
Pixel Number 640(RGB)×480 (VGA) 141PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 115.2 × 86.4 (H×V)
Outline(mm) 135 × 104.6 × 9.35 (H×V×D)
Bezel Area(mm) 120.4 × 91.6 (H×V)
Luminance 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 185 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 80/80/50/65 (Typ.)(CR≥10)
Response 4/16 (Typ.)(Tr/Td) ms
Good View at 6 o'clock
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth 262K 36% NTSC
Backlight WLED , 60K hours , With LED Driver
Mass 165g (Typ.)
Used for Industrial
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type CMOS (1 ch, 6-bit) , 33 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ.)(VCC)
Max. Ratings Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C