China AA070TA11ADA11 7.0 inch 1280*768 LCD module screen TFT-LCD Display Panel
  1. China AA070TA11ADA11 7.0 inch 1280*768 LCD module screen TFT-LCD Display Panel
AA070TA11ADA11 7.0 inch 1280*768 LCD module screen TFT-LCD Display Panel
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name AA070TA11ADA11
Diagonal Size 7.0"
Resolution 1280(RGB)×768, WXGA 214PPI
Active Area 151.68(W)×91.01(H) mm
Outline Dim. 189.8(W)×129.7(H) mm
Luminance 800 cd/m² (Typ.)
Application Industrial/ Outdoor High Brightness
Viewing Angle 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10)
Panel Weight 350g
Signal Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Environment Operating Temp.: -30 ~ 80 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Brand Name Mitsubishi
Model Number AA070TA11ADA11
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name AA070TA11ADA11 Diagonal Size 7.0"
Resolution 1280(RGB)×768, WXGA 214PPI Active Area 151.68(W)×91.01(H) mm
Outline Dim. 189.8(W)×129.7(H) mm Luminance 800 cd/m² (Typ.)
Application Industrial/ Outdoor High Brightness Viewing Angle 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10)
Panel Weight 350g Signal Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Environment Operating Temp.: -30 ~ 80 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Brand Name Mitsubishi
Model Number AA070TA11ADA11 Place of Origin China
AA070TA11ADA11 LCD Panel Product details :
Mitsubishi LCD SCREEN AA070TA11ADA11
Manufacturer Mitsubishi
Model Name AA070TA11ADA11
Screen Size 7.0 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Numbe 1280(RGB)×768 [WXGA] 214PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 151.68(H)×91.01(V) mm
Outline(mm) 189.8(H)×129.7(V) mm
Luminance 800 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ.) (TM)
View Direction Symmetry
Response Time 12/12 (Typ.)(Tr/Td)
Color Depth 262K/16.7M 50% NTSC
Operating Mode SWV, Normally Black, Transmissive
Light Source WLED [2 strings] , 100K hours , W/O Driver
Refresh Rate 60Hz
Panel Weight 350g (Typ.)
Touchscreen PCAP
Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
Max. Ratings Operating Temperature: -30 ~ 80 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C