China HSD190MGW1-A00 19 inch LCD Panel 1440*900 LCD Screen Module
  1. China HSD190MGW1-A00 19 inch LCD Panel 1440*900 LCD Screen Module
  2. China HSD190MGW1-A00 19 inch LCD Panel 1440*900 LCD Screen Module
  3. China HSD190MGW1-A00 19 inch LCD Panel 1440*900 LCD Screen Module
HSD190MGW1-A00 19 inch LCD Panel 1440*900 LCD Screen Module
  1. MOQ: 10pcs
Model Name HSD190MGW1-A00
Diagonal Size 19.0"
Resolution 1440(RGB)×900, WXGA+ 89PPI
Active Area 408.24(W)×255.15(H) mm
Bezel Opening 412.2(W)×259.2(H) mm
Outline Dim. 428 × 278 × 19 (H×V×D)
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Mass 2.20Kgs (Typ.)
Used for Desktop Monitor
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Brand Name HannStar
Model Number HSD190MGW1-A00
Model Name HSD190MGW1-A00 Diagonal Size 19.0"
Resolution 1440(RGB)×900, WXGA+ 89PPI Active Area 408.24(W)×255.15(H) mm
Bezel Opening 412.2(W)×259.2(H) mm Outline Dim. 428 × 278 × 19 (H×V×D)
Treatment Antiglare, Hard coating (3H) Mass 2.20Kgs (Typ.)
Used for Desktop Monitor Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Brand Name HannStar Model Number HSD190MGW1-A00
Place of Origin China
High Light HSD190MGW1-A001440*900 LCD Screen ModuleLVDS 19 inch LCD Panel
HSD190MGW1-A00 19.0 inch 1440*900 LCD Screen Module
HSD190MGW1-A00 LCD Panel Product details :
HannStar LCD Screen HSD190MGW1-A00
Panel Brand HannStar
Model P/N HSD190MGW1-A00
Diagonal Size 19.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Outline(mm) 428 × 278 × 19 (H×V×D)
Luminance 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 700 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 75/75/70/65 (Typ.)(CR≥10)
Response 5 (Typ.)(Tr+Td) ms
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth 16.2M 73% NTSC
Backlight 4 pcs CCFL , 40K hours , No Driver
Mass 2.20Kgs (Typ.)
Used for Desktop Monitor
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Voltage Supply 5.0V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C