China LS041Y3LW01 4.1 inch 800*480 NEW LCD Screen
  1. China LS041Y3LW01 4.1 inch 800*480 NEW LCD Screen
LS041Y3LW01 4.1 inch 800*480 NEW LCD Screen
Model Name LS041Y3LW01
Diagonal Size 4.1"
Resolution 800(RGB)×480 (WVGA) 225PPI
Display size 90 × 54 (H×V)
physical dimension 106.6 × 64.2 (H×V×D)
Apply to Handheld & PDA
Brightness 385 cd/m² (Typ.)
Viewing angle 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
signal system FlatLink3G , 31 pins FPC
Maximum rating Storage Temp.: -20 ~ 70 °C Operating Temp.: -10 ~ 60 °C
Brand Name Sharp
Model Number LS041Y3LW01
Model Name LS041Y3LW01 Diagonal Size 4.1"
Resolution 800(RGB)×480 (WVGA) 225PPI Display size 90 × 54 (H×V)
physical dimension 106.6 × 64.2 (H×V×D) Apply to Handheld & PDA
Brightness 385 cd/m² (Typ.) Viewing angle 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
signal system FlatLink3G , 31 pins FPC Maximum rating Storage Temp.: -20 ~ 70 °C Operating Temp.: -10 ~ 60 °C
Brand Name Sharp Model Number LS041Y3LW01
Place of Origin China
LS041Y3LW01 LCD Panel Product details :
Sharp LCD SCREEN LS041Y3LW01
manufacturer Sharp
Model Name LS041Y3LW01
screen size 4.1 inch
Screen type LCM, CG-Silicon
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 90 × 54 (H×V)
Brightness 385 cd/m² (Typ.)
Contrast 400:1 (Typ.) (TM)
Best angle Symmetry
Optical mode Normally Black, Transmissive
Viewing angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥5)
Responding time 22/12 (Typ.)(Tr/Td) ms
Number of color 262K 50% NTSC
Backlight type WLED , No Driver
Weight 41.0g (Typ.)
Apply to Handheld & PDA
Touch function No touch
Supply voltage 2.75/1.8V (Typ.)(VDD/VDD1)