China LS024J3LX01 320*480 Resolution LCD Screen 2.4 inch Display
  1. China LS024J3LX01 320*480 Resolution LCD Screen 2.4 inch Display
  2. China LS024J3LX01 320*480 Resolution LCD Screen 2.4 inch Display
LS024J3LX01 320*480 Resolution LCD Screen 2.4 inch Display
Model Name LS024J3LX01
Diagonal Size 2.4"
Resolution 320(RGB)×480 (HVGA) 241PPI
Display size 33.6 × 50.4 (H×V)
physical dimension 38.6 × 60.4 (H×V×D)
Signal MDDI (2 data lanes) , 24 pins FPC
working Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -15 ~ 70 °C
Application Mobile Phone
Display brightness 370 cd/m² (Typ.)
Brand Name Sharp
Model Number LS024J3LX01
Model Name LS024J3LX01 Diagonal Size 2.4"
Resolution 320(RGB)×480 (HVGA) 241PPI Display size 33.6 × 50.4 (H×V)
physical dimension 38.6 × 60.4 (H×V×D) Signal MDDI (2 data lanes) , 24 pins FPC
working Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -15 ~ 70 °C Application Mobile Phone
Display brightness 370 cd/m² (Typ.) Brand Name Sharp
Model Number LS024J3LX01 Place of Origin China
LS024J3LX01 LCD Panel Product details :
Sharp LCD SCREEN LS024J3LX01
manufacturer Sharp
Model Name LS024J3LX01
screen size 2.4 inch
Screen type LCM , CG-Silicon
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 33.6 × 50.4 (H×V)
Brightness 370 cd/m² (Typ.)
Contrast 540 : 1 (Typ.) (TM)
Optical mode Normally Black, Transmissive
Responding time 7/15 (Typ.)(Tr/Td) ms
Number of color 16.7M 81% NTSC
Backlight type 4S1P WLED , No Driver
Weight 9.30g
Apply to Mobile Phone
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system MDDI (2 data lanes) , 24 pins FPC
Supply voltage 1.65/2.6V (Typ.)(VDD/VDDI)
Maximum rating Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -15 ~ 70 °C