China LQ116T1JW03 11.6 Inch TFT LCD Display 2560*1440 LCD Panel
  1. China LQ116T1JW03 11.6 Inch TFT LCD Display 2560*1440 LCD Panel
  2. China LQ116T1JW03 11.6 Inch TFT LCD Display 2560*1440 LCD Panel
  3. China LQ116T1JW03 11.6 Inch TFT LCD Display 2560*1440 LCD Panel
  4. China LQ116T1JW03 11.6 Inch TFT LCD Display 2560*1440 LCD Panel
LQ116T1JW03 11.6 Inch TFT LCD Display 2560*1440 LCD Panel
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name LQ116T1JW03
Diagonal Size 11.6"
Resolution 2560(RGB)×1440, Quad-HD, 252PPI
Application Laptop
Display size 257.28(W)×144.72(H) mm
physical dimension 268(W)×166.94(H)×2.6(D) mm
Brightness 400 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.) (CR≥10)
signal system eDP (4 Lanes) , eDP1.3 , HBR1 (2.7G/lane) , 40 pins , terminal
maximum rating Operating: 0 ~ 50 °C ; Storage: -20 ~ 60 °C
Brand Name Sharp
Model Number LQ116T1JW03
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name LQ116T1JW03 Diagonal Size 11.6"
Resolution 2560(RGB)×1440, Quad-HD, 252PPI Application Laptop
Display size 257.28(W)×144.72(H) mm physical dimension 268(W)×166.94(H)×2.6(D) mm
Brightness 400 cd/m² (Typ.) Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.) (CR≥10)
signal system eDP (4 Lanes) , eDP1.3 , HBR1 (2.7G/lane) , 40 pins , terminal maximum rating Operating: 0 ~ 50 °C ; Storage: -20 ~ 60 °C
Brand Name Sharp Model Number LQ116T1JW03
Place of Origin China
LQ116T1JW03 LCD Panel Product details :
Sharp LCD Screen LQ116T1JW03 (SHP13FA)
Panel Brand Sharp
Panel Model LQ116T1JW03 (SHP13FA)
screen size 11.6 inches
Panel Type Oxide TFT-LCD , Liquid Crystal Module;
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Surface Matte (Haze 42%), Hard coating (3H)
Brightness 400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Optical mode VA, Normally Black, Transmissive
Number of colors 16.7M , 100% sRGB
Response time 25 (Typ.)(Tr+Td)
Best View on Symmetry
Backlight type WLED , 15K hours, with LED driver
refresh rate 60Hz
Touch Screen Without
Shape Style Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Application Laptop
Supply voltage 3.3V (Typ.)