China LQ070Y3DG01 Original 7.0 inch 800*480 LCD Display Module for Sharp
  1. China LQ070Y3DG01 Original 7.0 inch 800*480 LCD Display Module for Sharp
  2. China LQ070Y3DG01 Original 7.0 inch 800*480 LCD Display Module for Sharp
  3. China LQ070Y3DG01 Original 7.0 inch 800*480 LCD Display Module for Sharp
LQ070Y3DG01 Original 7.0 inch 800*480 LCD Display Module for Sharp
  1. MOQ: 1 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name LQ070Y3DG01
Diagonal Size 7.0"
Designed For Digital Photo Frame/ Portable DVD Player/ Gaming
Resolution 800(RGB)×480, WVGA 133PPI
Active Area 152.4(W)×91.44(H) mm
Outline(mm) 175(W)×111.5(H)×13.8(D) mm
Luminance 380 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 60/60/50/60 (Typ.)(CR≥10)
Mass 340g (Typ.)
Signal Type CMOS (1 ch, 6-bit) , 32 pins Connector
Max. Ratings Storage Temp.: -25 ~ 75 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Brand Name Sharp
Model Number LQ070Y3DG01
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name LQ070Y3DG01 Diagonal Size 7.0"
Designed For Digital Photo Frame/ Portable DVD Player/ Gaming Resolution 800(RGB)×480, WVGA 133PPI
Active Area 152.4(W)×91.44(H) mm Outline(mm) 175(W)×111.5(H)×13.8(D) mm
Luminance 380 cd/m² (Typ.) Viewing Angle 60/60/50/60 (Typ.)(CR≥10)
Mass 340g (Typ.) Signal Type CMOS (1 ch, 6-bit) , 32 pins Connector
Max. Ratings Storage Temp.: -25 ~ 75 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C Brand Name Sharp
Model Number LQ070Y3DG01 Place of Origin China
LQ070Y3DG01 LCD Panel Product details :
Sharp LCD Screen LQ070Y3DG01
Panel Brand Sharp
Panel Model LQ070Y3DG01
screen size 7.0 inches
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 152.4 × 91.44 mm (H×V)
visible size 157.2 × 96.35 mm (H×V)
physical dimension 175 × 111.5 × 13.8 mm (H×V×D)
Brightness 380 (Typ.)
Contrast Ratio 350 : 1 (Typ.) [Transmission]
Optical mode TN, Normally White, Transmissive
Number of colors 262K
Response time 10/15 (Typ.)(Tr/Td) ms
View Direction 6 o'clock
Backlight type 1 pcs CCFL , 15K hours, no driver
refresh rate 60Hz
Touch Screen Without
screen weight 340g (Typ.)
signal system CMOS (1 ch, 6-bit) , terminal, 32 pins
Supply voltage 5.0V (Typ.)
maximum rating Storage temperature: -25 ~ 75 °C Operating temperature: 0 ~ 50 °C