China TA070FFHM01-00 7.0 Inch Original 1080*1920 LCD Screen Display
  1. China TA070FFHM01-00 7.0 Inch Original 1080*1920 LCD Screen Display
TA070FFHM01-00 7.0 Inch Original 1080*1920 LCD Screen Display
  1. MOQ: 1 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model P/N TA070FFHM01-00
Diagonal Size 7.0"
Panel Type AM-OLED, OLED , Full Module
Resolution 1080(RGB)×1920, FHD 257PPI
Pixel Format Sub-Pixel Rendering
Active Area 86.832(W)×154.368(H) mm
Color Depth 16.7M 100% DCI-P3
Backlight self
Used for Mobile Phone /Gaming
Refresh Rate 120Hz
Brand Name TIANMA
Model Number TA070FFHM01-00
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model P/N TA070FFHM01-00 Diagonal Size 7.0"
Panel Type AM-OLED, OLED , Full Module Resolution 1080(RGB)×1920, FHD 257PPI
Pixel Format Sub-Pixel Rendering Active Area 86.832(W)×154.368(H) mm
Color Depth 16.7M 100% DCI-P3 Backlight self
Used for Mobile Phone /Gaming Refresh Rate 120Hz
Brand Name TIANMA Model Number TA070FFHM01-00
Place of Origin China
TA070FFHM01-00 Product details :
Brand TIANMA
Model P/N TA070FFHM01-00
Diagonal Size 7.0"
Bezel Opening -
Outline Dim. 88.832×160.368×0.95 (H×V×D)
Treatment -
Luminance 600 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 100000 : 1 (Min.) (TM)
View Direction Symmetry
Response Time -
Viewing Angle 85/85/85/85 (Min.)(CR≥10)
Operating Mode -
Support Color 16.7M 100% DCI-P3
Light Source self
Weight -
Designed For Mobile Phone /Gaming
Frame Rate 120Hz
Touch Panel On-Cell Touch, I²C
Driver IC list Built-in COG ICNA3520
Interface Type MIPI (4 data lanes) , Connector 39 pins
Power Supply 1.8/4.0V (Typ.)(VDDIO/VBAT)
Environment Storage Temp.: -40 ~ 80 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C